Predstavljanje udžbenika
Utorak, 13.12.2016.

utorak, 13. prosinca 2016.

Na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci održano je 12. prosinca 2016. predstavljanje udžbenika ''Strategije razvoja protuvirusnih lijekova'' autora Mladena Mintasa i Karla Witinne o kojoj je uvodnom slovu govorila prof. dr. sc. Anđelka Radojčić Badovinac,  pročelnica Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci.

Prof. dr. sc. Mladen Mintas  je potom izložio osnovnu misao vodilju u pisanju knjige:  fascinantna otkrića genske strukture i patogeneze virusa koja se primjenjuju u identificiranju bioloških meta za otkriće i razvoj učinkovitih lijekova protiv zaraza uzrokovanih virusa koje su poprimile razmjere velikih epidemija-pandemija.  Tako je virus influence šireći se španjolskom gripom uništio u jednoj jedinoj godini 1918.-oj više od dvadeset milijuna života. Tajna nepojmljive zaraznosti virusa zaokupljala je znanstvenike  u traženju lijeka protiv infekcija uzrokovanih virusima. Ova knjiga sadržava opis strukture i genoma virusa kao i lijekova koji sprečavaju njihovo umnažanje. U knjizi su prikazane također kristalne strukture lijekova u kompleksu s proteinskim receptorima koje zorno potkrepljuju osnovnu paradigmu farmakologije i medicinske kemije-interakciju lijeka i biološkog receptora. Na knjigu se je osvnuo i prof. dr. sc.  Hrvoj Vančik, Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu koji je recenzirao ovo djelo, a također, ravnateljica i glavna urednica Medicinske naklade, Anđa Rajič, prof. Knjiga je još jedan u nizu uspjeha plodne dugogodišnje znanstvene suradnje između autora knjige i profesora Odjela za biotehnologiju Krešimira Pavelića i Sandre Kraljević Pavelić.

Knjiga je interdisciplinarnog karaktera, temeljena na heurističkom pristupu i namijenjena je kao sveučilišni udžbenik  studentima Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Farmaceutsko biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kao i svim znanstvenicima koji se bave interdisciplinarnim istraživanjima razvoja novih lijekova.

Natječaj za izbor rektora za mandatno razdoblje 2017. - 2021.

Odlukom Senata Sveučilišta u Rijeci s 99. sjednice održane 20. prosinca 2016. otvoren je postupak za izbor rektora Sveučilišta u Rijeci za mandatno razdoblje 2017. - 2021.

ODLUKA

Na sjednici Senata održanoj 27. siječnja 2017. utvrđena je lista kandidata koji ispunjavaju uvjete za izbor rektora Sveučilišta u Rijeci za mandatno razdoblje od 2017. do 2021. godine, kako slijedi:

1.       prof. dr. sc. Zlatan Car  (PROGRAM RADA)

2.       prof. dr. sc. Serđo Kos  (PROGRAM RADA)

3.       prof. dr. sc. Amir Muzur  (PROGRAM RADA)

4.       prof. dr. sc. Nevenka Ožanić  (PROGRAM RADA)

5.       prof. dr. sc. Jože Perić  (PROGRAM RADA)

6.       prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija  (PROGRAM RADA)

UNIRI Web Shop

Pogodnosti za djelatnike