Održan nulti Fashion Week
Četvrtak, 22.12.2016.

četvrtak, 22. prosinca 2016.

Povodom predstavljanja koncepta i teorijske pozadine programske linije ''Slatko & Slano'', a u sklopu programa ''Rijeka  Europska prijestolnica kulture 2020.'' u Omladinskom kulturnom centru ''Palach'' održan je nulti Fashion week - Winter 2016, sezonski show case koji je cjelodnevnim programom 19. i 20. prosinca 2016. prezentirao teme, koncepte, studentske radove i zaključke vezane uz promišljanja gradskog teritorija ''Slatko & Slano''. Nositelj programskog pravca Slatko & slano je Centar za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci (CAS
 SEE).

U nultome izdanju Fashion weeka sudjelovali su studenti Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, njihovi mentori i gosti predavači, uvaženi stručnjaci iz Rijeke i regije. Prvoga je dana u Galeriji SKC-a otvorena izložba studentskih radova - Radionice arhitektonskog projektiranja 3, voditelja prof. dr. sc. Idisa Turata, dipl. ing. arh., a uz pet tematskih panel-rasprava koje su uslijedile, predstavljeni su studentski radovi koji su nastajali proteklih dva mjeseca nakon što su mladi arhitekti ljubljanskog i zagrebačkog arhitektonskog fakulteta u listopadu obišli zonu Slatko & slano – Molo longo, Deltu i kanjon Rječine. Ukupno je stotinjak studenata arhitekture, dobivši različite zadatke – od onih velikog mjerila čime su konceptualno rješavali čitavo spomenuto područje ili su razvijali pojedine dijelove grada poput Hartere, Energane ili bazena na Školjiću, predstavilo svoja viđenja budućeg razvitka grada. Prezentacije su pratili profesori, njihovi mentori, stručnjaci različitih znanstvenih područja, arhitekti i urbanisti. Prvoga je dana događanja održana plenarna prezentacija ideja manifesta ''Slatko & Slano'' - uz moderaciju Idisa Turata, voditelja programskog pravca ''Slatko & Slano'', izlagali su Renato Stanković, Nebojša Zelić i Marko Luka Zubčić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci).

U utorak, 20. prosinca otvorena je u Galeriji ''Plavi salon'' izložba ''Vi ste sada ovdje!'', koja predstavlja povijesne geografske karte Rijeke i okolice. Otvorenju su prisustvovali gradonačelnik Rijeke mr. sc. Vojko Obersnel i član tima Europske prijestolnice kulture Vuk Ćosić, ujedno i autor izložbe. Izložba je otvorena do kraja siječnja 2017., a svi koji ju žele pogledati mogu to učiniti svake srijede od 16 do 18 sati na adresi Korzo 16 u Rijeci. Drugi dan Fashion weeka programski se temeljio na panelima s regionalnim stručnjacima na temu trenutnog, realnog stanja u gradovima te na temu budućih, spekulativnih projekata i mogućnostima razvoja gradova budućnosti.

Za kraj manifestacije održan je okrugli stol s Eminom Višnić, direktoricom društva Rijeka 2020 d. o. o., gradonačelnikom Rijeke mr. sc. Vojkom Obersnelom, projektnim menadžerom Liverpool – EPK 2008 Neilom Petersonom te profesorom i arhitektom Janezom Koželjem, dogradonačelnikom Ljubljane, uz moderaciju Vuka Ćosića.

Javni poziv

Sveučilište u Rijeci objavljuje Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu sredstava iz Fonda za potpicanje poduzetništva i partnersko povezivanje s gospodarstvom. Javni poziv je trajno otvoren, do iskorištenja sredstava. Prijave, kao i dodatni upiti šalju se na fonduniri@uniri.hr, a rokovi za podnošenje prijava su 15. rujna i 1. prosinca 2017.

KRITERIJI ZA OCJENJIVANJE          ZAHTJEV - ULAGANJE          ZAHTJEV - KREDIT

UNIRI Web Shop