Izvanredna konferencija

utorak, 14. veljače 2017.

Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci danas je održana izvanredna konferencija za medije. Konferenciju je sazvao rektor prof. dr. sc. Pero Lučin povodom nedavnih medijskih napisa o Sveučilištu.

Rektor Lučin održao je konferenciju sa suradnicima: prorektoricama Snježanom Prijić Samržijom i Nevenkom Ožanić te prorektorima Zlatanom Carom i Jožom Perićem, koji su svi ujedno i jedni kandidati na izborima za rektora Sveučilišta u Rijeci u mandatu od 2017. do 2021. godine, a koji su u tijeku.

Rektor Lučin podnio je izlaganje o načinu funkcioniranja Sveučilišta:

''Mogao se steći dojam proteklih dana da na Sveučilištu u Rijeci postoji nered i da postoje sukobi, no poruka je ove konferencije da to nije tako!'', naglasio je rektor. ''Na Sveučilištu postoji velik broj vrijednih ljudi koji jako puno rade i uključeni su u brojne aktivnosti i smatramo da naša zajednica treba razumjeti o čemu se radi. Cijeli moj kolektiv zaslužuje svaku pohvalu u svome radu. Ponekad nam se dogode i greške, ali spremni smo prepoznati greške, priznati ih i na njihovom iskustvu se unaprjeđivati.  U zadnjih desetak godina Sveučilište je intenzivno raslo i danas ima duplo veću površinu te su svi naši fakulteti reprezentativni. Ukupan proračun je 670 milijuna kuna u protekloj godini, a više od pola tog iznosa ne dolazi iz državnog proračuna, nego većinom iz europskih projekata. Kao što znate, nismo povećavali školarine i vodili smo brigu o studentima te razvili jedan od najboljih socijalnih programa i riješili skoro sve prepreke za studente s invaliditetom. Pokrenuli smo velik broj projekata u kulturi i otvorili se u velikoj mjeri prema zajednici. Jedan od najdražih projekata nam je Radio Sova, koji smo ove godine i kandidirali za Nagradu Grada Rijeke. Smanjili smo doduše broj studenta, ali samo zato da nam studenti ne sjede po podu i da poboljšamo kvalitetu nastave, kao i u onim područjima za koja smo dobivali signale da ima previše studenata. Otvorili smo i nove studije i povećali broj studenata u STEM području. Ne priča se više u Rijeci o tome da postoji ''kupovina'' upisa ili ispita, a i tema plagijata institucijski je riješena, a baš ju se i ne spominje dovoljno u javnosti. Radimo na prevenciji, na odgoji, na djelovanju… Također smo jedino sveučilište u Hrvatskoj koje je razvilo vrlo razrađen sustav za ispitivanje zadovoljstva studenata. Uložili smo i jako puno napora u transparentnost poslovanja i prebacili na Share Point Portal, sveučilišni intranet, veći dio poslovanja. Sve naše sastavnice posluju pozitivno, imaju rezerve i računi se plaćaju u rokovima. Trudimo se biti ono što se od nas očekuje, a to je nositelj razvoja ovog grada. Slabosti, ako se dogode, ne mogu se rješavati političkom metodologijom, nego metodologijom pravne države. Poteškoće, koje se ponekad jave i ''izvan Rijeke'' uspjeli smo rješavati. U proteklih osam godina na snazi je kriza državnog proračuna, a mi smo uspjeli usprkos tome, izgraditi veći dio Kampusa. Trebalo je odraditi i projekt RISK (Razvoj istraživačke infrastrukture na Kampusu Sveučilišta u Rijeci), koji je usprkos krizi uspješno završen. Pokrenuli smo poslovanje na Kampusu, osnovali nekoliko novih službi, ''gurali'' smo nove projekte, pregovaramo o STEP-u 2, a sve to radimo s ljudima koje imamo na raspolaganju, uz minimalan broj novih radnih mjesta i uz preslagivanje postojećih te korištenjem entuzijazma mladih ljudi koji su dolazili na Sveučilište najčešće kao pripravnici kroz program stručnog osposobljavanja. Radi se o ogromnoj količini posla i jedan dio toga nismo mogli dovoljno dobro pokriti vlastitim kadrovima. Zato smo išli na outsourcing u nekim područjima pa smo tako angažirali vanjskog pravnog savjetnika. Bilo je neozbiljno izložiti Sveučilište pregovorima bez zaštite eksperta u nekim pregovaranjima. Na Sveučilištu smo tada imali samo jednu pravnicu – glavnu tajnicu Sveučilišta, koja je izvrstan pravnik, ali ne može sama odraditi sav taj posao te jednu pripravnicu koje je otišla na porodiljni dopust. Dodatna zapošljavanja eksperata nisu nam bila moguća, a i potreba za zapošljavanjem suradnika u drugim sektorima bilo je itekako puno. Naši zaposlenici rade danas mnogo veći posao nego prije. Primjera radi, samo za projekt RISK provedeno je 150 javnih nabava, a sve je te dokumente trebalo pregledati ekspertno s pravne strane. Na kraju je financijska korekcija bila samo 0,02 %. S pitanjem outsourcinga Sveučilište će imati problem i dalje, ne samo u pravnim poslovima.

Sveučilište bira novog rektora i molim svih ovim putem da poštuju dignitet kako Sveučilišta, tako i svakog pojedinog od šest kandidata za rektora. Molim također političke stranke da se ne upliću u djelovanje i rad Sveučilišta, posebice u izbor kandidata, jer jedino autonomno Sveučilište može jamčiti razvoj i budućnost. Sveučilište mora biti stabilno i poštivati rad svakog pojedinca.'', zaključio je rektor.