Ljetna škola The New Left
Petak, 09.06.2017.

U nedjelju, 11. lipnja u 18 sati u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci bit će održano otvorenje ljetne škole pod nazivom The New Left, koju organizira Centar za napredne studije jugoistočne Europe (CAS SEE). Program će trajati do subote, 17. lipnja.

Program započinje uvodnom riječju Petra Bojanića, direktora CAS-a i okruglim stolom na temu What's Left? How to Think Left? uz goste Zorana Grozdanova, Aneli Dragojević Mijatović, Evu Amaliju Orešković, Ivana Cerovca i moderiranje Nebojše Zelića.

Regija jugoistočne Europe trenutno je suočena s važnim političkim i ekonomskim izazovima koji stvaraju nepovjerenje u temelje politika i institucija. Kao rezultat, novi val protestnih pokreta i gotovo sve države svjedoci su masovnih mobilizacija građana: pokreta protiv vlada i studentskih protesta, radničkih prosvjeda i sličnog. Mnogi od ovih protesta istinski su demokratski pokreti i izazovi trenutnome narativu političkog zamora. FES Dialogue SOE aktivno se uključio u nove društvene akcije kroz seriju aktivističkih foruma. U isto je vrijeme CAS SEE ulagao napore u promišljanja trenutne krize demokracije u regiji i šire, pružajući potrebnu teorijsku potporu promišljanjima demokracije i političke aktivnosti.

Petodnevni program ljetne škole odražava se na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i Hotelu Jadran uz izlaganja i debate Felixa Henkela, Maxa Brandlea iz Fondacije Friedrich Ebert Stiftung, sudjelovanje predstavnika i gostujućih predavačica i predavača Centra za napredne studije jugoistočne Europe: Nataše Sardžoske, Marije Ott Franolić, Gregora Modera, Mateje Kurir, Mareka Szvilasija, Julije Sardelić, Vedrana Džihića, Andree Mešanović, Gazele Pudar Draško te Ivana Rajkovića, Marte Cillero, Une Hajdari, Petra Klepeca, Mirta Komela, Aleksandra Matkovića, Niccole Milanesea, Marija Kikaša, Tine Olteanu, Besjana Peshe, Denisa Piplaša, Martina Paireta, Vitalia Sprinceana, Aleksandra Stojanovića i Michelle Rauschkolb.

Detaljan raspored događanja ljetne škole možete pronaći na mrežnim stranicama CAS-a.