PREGLEDAJ
01/02/2024.
_predavanje
Predavanje ''Tehnologija – prekursor ili nuspojava znanosti'' - dr. sc. Saša Ceci, Institut ''Ruđer Bošković''
Građevinski fakultet

Sveučilište u Rijeci i Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci

pozivaju zainteresirane na gostujuće predavanje

”Tehnologija – prekursor ili nuspojava znanosti”

koje će održati dr. sc. Saša Ceci, Institut ”Ruđer Bošković,

u četvrtak, 1. veljače 2024. s početkom u 18 sati

na Građevinskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, Ulica Radmile Matejčić 3,

u sklopu manifestacije ”Rijeka tehnologije”.

Predavač će se osvrnuti na najraniju povijest znanosti, njezino zlatno doba i modernu znanost te pokušati odgovoriti na pitanje: ”Je li tehnologija prirodna pojava, koja uvijek prati radoznalo znanstveno propitivanje prirode, ili je sama znanost nužna posljedica razvoja tehnologije?” Odgovor će, kao i uvijek, ležati negdje između te dvije krajnosti, no puno važnije od samog odgovora bit će put kojim se do njega dolazi. ”Je li znanje uvijek moć, čemu ono i kome zapravo služi te koja je svrha i vrijednost društva i civilizacije?” – to su pitanja o kojima će na predavanju biti otvorena rasprava. A predavač će, tipično za njega, ponuditi i neke svoje odgovore.

Dr. sc. Saša Ceci čestični je fizičar s Instituta ”Ruđer Bošković”, koji je jedno vrijeme radio i na CERN-u, a usavršavao se u SAD-u, na Sveučilištu u Georgiji. Aktivan je u promociji znanosti, između ostalog i kroz emisiju ”Treći element”, koju je 10 godina vodio na HRT-u te kao jedan od osnivača i organizatora ‘Društva za promociju znanosti i kritičkog mišljenja“”, koje organizira i znanstveno-popularna predavanja ”Skeptici u pubu”. Autor je kvarteta ”Blesimetar”, serije znanstveno-popularnih knjiga. Iako je autor fizičar, Blesimetar Prvi koristi se već godinama na Sveučilištu u Rijeci u nastavi metodologije psiholoških istraživanja. Blesimetar Drugi je zato ispunjen zabavnom i razumljivom fizikom pa ga je Hrvatsko fizikalno društvo 2019. dijelilo kao nagradu učenicima koji su postigli najbolje rezultate na natjecanjima iz fizike. Za Treći su se mnogi potrudili da nikako ne izađe – ipak je izašao 2021. i po autoru ima neke od njegovih najljepših priča. Konačno, za tekstove prikupljene u Četvrtom, autor je 2023. godine nagrađen Nagradom Grada Zagreba i iako je i dalje fizičar, pozvan je da održi predavanje na edukaciji HZJZ-a o cijepljenju za liječnike i druge medicinske djelatnike. Uz to je bio i urednik nekoliko udžbenika za osnovnoškolsku fiziku te dobitnik godišnje Državne nagrade za znanost za popularizaciju znanosti 2015. godine.

Kopiraj link

Link kopiran