Proglašenje 33 stručne baze
Četvrtak, 26.04.2018.

četvrtak, 26. travnja 2018.

U opatijskom hotelu Ambasador 26. i 27. travnja održava se 24. međunarodni kongres ''Turizam i hotelska industrija 2018. - Trendovi i izazovi''. Tom su prigodom su eminentnim hotelskim kućama diljem Hrvatske, a riječ je o njih 33, dodijeljeni statusi stručnih baza Sveučilišta u Rijeci.

Na današnjem svečanom otvaranju kongresa prisutne su pozdravili ministar turizma RH Gari Cappelli, zamjenica župana PGŽ-a Marina Medarić, zamjenica gradonačelnika Opatije Vera Aničić, potpredsjednik HGK za turizam, trgovinu i financije Josip Zaher, direktorica TZ Kvarnera dr. sc. Irena Peršić Živadinov, prorektor za znanost Sveučilišta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Alen Ružić te dekanica Fakulteta za menadžment u turizmu i hotelijerstvu prof. dr. sc. Dora Smolčić Jurdana, a kasnije se radu kongresa pridružio i direktor Hrvatske turističke zajednice mr. sc. Kristjan Staničić.

Nazočne je uime rektorice Sveucilista u Rijeci prof. dr. sc. Snježane Prijić Samaržija prilikom otvorenja pozdravio prorektor za znanost prof. dr. sc. Alen Ružić On je, čestitavši dekanici i djelatnicima FMHT-a na ovom važnom stručnom iskoraku, istakao i da temeljem odluke Senata „možemo po prvi puta baš danas eminentnim hotelskim kućama diljem Hrvatske dodijeliti status stručnih baza Sveučilišta u Rijeci“.

Naglasio je još i da se Sveučilište u Rijeci razvija u pravcu modernog sveučilišta III. generacije, što znači da - osim znanosti i podučavanja, presudnom drži misiju aktivnog uključivanja u napredak zajednice. Podsjetio je i da je Senat Sveučilišta u veljači o.g. donio Strategiju pametne specijalizacije koja je jedan od temeljnih dokumenata budućeg razvoja.

Pametna specijalizacija predstavlja načelo povezivanja istraživanja i razvoja s poduzetništvom i kao takva čini okosnicu europske politike razvoja regija; ona donosi ključne kriterije u budućem financiranju primijenjenih istraživanja sredstvima EU, a jednim od 5 njenih ključnih područja smatra se i turizam kao tradicionalni i prirodni resurs za budućnost.

Ministar turizma Gari Cappelli istaknuo je kako su znanje, konkurentnost i održivi razvoj tri bitne karakteristike hrvatskog turizma. Podjsetio je i da se  Expo 2020. u Dubaiju, za koji je dogovoren nastup Hrvatske, organizira upravo pod motom „Inovativnost i znanje“.

Ujedno, prorektor Ružić na kraju uvodnog dijela konferencije, u društvu ministra Cappellija i dekanice Smolčić Jurdana uručio je certifikate predstavnicima hotelskih kuća koje su dobile status stručne nastavne baze.

Međunarodni kongres Turizam i hotelska industrija tradicionalno se održava od 1972. godine i predstavlja poveznicu znanosti i dobre prakse. Kongres okuplja renomirane znanstvenike te pruža mogućnost istraživačima da podijele svoje ideje i najnovije rezultate istraživanja iz područja turizma i hotelijerstva.

Riječ je o bijenalnom međunarodno znanstveno-stručnom kongresu u organizaciji Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Sveučilišta u Rijeci.

Status stručne baze Sveučilišta u Rijeci dobili su:

1.         ANTUNOVIĆ TA d.o.o.       Zagreb

31.      UPRAVLJANJE HOTELIMA P.B. d.o.o.  Zagreb

32.      VALAMAR RIVIERA d.d.    Poreč

33.      VILLA DUBROVNIK d.d.    Dubrovnik

Opća uredba europskog parlamenta i vijeća

Više o privatnosti
Pogledajte uredbu (EU) 2016/679 europskog parlamenta i vijeća