DIES ACADEMICUS 2022

13.05.2022. / vijesti / o sveučilištu

Sveučilište u Rijeci od 13. svibnja do 20. svibnja obilježava svoj 49. Dies Academicus.

Sveučilišta i ljudi

Sveučilišta su posebna mjesta. Sveučilišta jesu institucije, ali ne kao druge. Nema ničega bitnijeg za društvo i sve njegove pojedince od mjesta koja stvaraju i prenose znanje i čuvaju vrijednosti. Sveučilišta takvim mjestima čine ljudi, studenti i radnici koji istražuju, uče i poučavaju, vode i služe sveučilištu i društvu.

Ali sveučilište nije samo posebna institucija i nije samo skup njezinih ljudi koji rade i žive zajedno. Sveučilišta su institucije koja imaju misiju, a dobra su sveučilišta mjesta gdje su ljudi posvećeni zajedničkoj misiji. Dobro sveučilište ne čine samo brojkama mjerljivi rezultati, pozicije na ljestvicama ili izgrađena infrastruktura. Dobro sveučilište čine ljudi koji razlikuju autentičnost posvećena rada od samopromocije, istinsku otvorenost od fraza i općih mjesta, stvarnu izvrsnost od reputacijskog statusa. Dobro sveučilište čine pristojni i solidarni ljudi koji prepoznaju vrijednost drukčijeg mišljenja i odgovornosti prema zajednici. Najbolje sveučilište čine ljudi koji nisu bolji od svih, nego ljudi koji su zainteresirani za sve.

Mi, ljudi sveučilišta, uronjeni u svakodnevicu i prirodno suočeni s brojnim izazovima, nikada ne smijemo gubiti vjeru
u našu misiju. Ne smijemo smetnuti s uma da imamo i privilegiju biti na mjestima zaštićenima posebnom slobodom gdje smo, s drugim ljudima sveučilišta a svatko na svoj način, preuzeli plemenitu dužnost tragati za istinom, stvarati, prenositi i propitivati naše znanje.

Svim ljudima Sveučilišta u Rijeci, uz poštovanje i zahvalnost, čestitam naš 49. Dies Academicus.

SEMPER MAGIS

prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija