ZNANOST I ISTRAŽIVANJE / SIMPOZIJ CROSCIENCE 2024

Simpozij CROSCIENCE 2024

Sveučilište u Rijeci, uz suorganizatore i istaknute znanstvenike – Nenada Bana, Ivana Đikića, Stipana Jonjića, Ivanu Novak Nakir, Igora Rudana, Igora Štagljara, Ivu Tolić i Adrijanu Vinter – poziva Vas na simpozij CROSCIENCE 2024, koji će se održati 27. i 28. rujna 2024. godine na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, u dvorani G-003.

Simpozij se sastoji od niza panela koji će poticati konstruktivnu raspravu o ključnim izazovima s kojima se znanstvena zajednica suočava te će obuhvatiti širok spektar tema poput:

  • Poticanje i mentoriranje sljedeće generacije znanstvenika u njihovim karijerama
  • Diseminaciju i popularizaciju znanosti
  • Razvijanje i jačanje suradničkih mreža među znanstvenicima u Hrvatskoj i inozemstvu
  • Analizu i izradu strategija za prevladavanje prepreka u znanstvenoj komunikaciji
  • Razvoj karijernih i financijskih prilika
  • Politike zapošljavanja mladih znanstvenika
  • Promociju popularne znanosti kroz znanstvenu literaturu
  • Znanstvenu komunikaciju

Kako bismo stvorili i omogućili kontinuitet takvih rasprava, ideja je da CROSCIENCE 2024 započne novu tradiciju godišnjih okupljanja istaknutih hrvatskih znanstvenika i znanstvenica, afirmirajući suradnju akademske zajednice u Hrvatskoj i dijaspori.

> Službeni program CROSCIENCE 2024

Prijave za sudjelovanje otvorene su do 15. rujna 2024. putem poveznice.

Simpozij CROSCIENCE 2024 prilika je za i mlade znanstvenike i znanstvenice da izlože svoje postere koji će poslužiti kao platforma za  razgovor i razmjenu ideja s uglednim stručnjacima i stručnjakinjama iz različitih područja znanosti. Zbog organizacije prostora, sudjelovanje s posterom potrebno je prijaviti do 17. rujna 2024. na ured-rektorice@uniri.hr.

Organizacijski odbor

Nenad Ban

Nenad Ban je profesor strukturne molekularne biologije na Švicarskom Federalnom Institutu za Tehnologiju (ETH Zürich). Diplomirao je na Sveučilištu u Zagrebu, a doktorat iz biokemije stekao na Sveučilištu Kalifornije u Riversideu. Karijeru je nastavio na Yaleu kao dobitnik Burroughs Wellcome Career Award. Nenad Ban je član Nacionalne akademije znanosti SAD-a, Američke akademije umjetnosti i znanosti, EMBO-a i Njemačke akademije znanosti.

Ivan Đikić

Ivan Đikić profesor je na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu, član Max Planck Instituta. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, a doktorat u području istraživanja tumora izradio je u laboratoriju Josepha Schlessingera na New York Sveučilištu. Član je Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO), njemačke akademije znanosti Leopoldina, Europske Akademije i Američke akademije umjetnosti i znanosti. Za svoja znanstvena dostignuċa i promociju znanosti u Hrvatskoj odlikovan je ordenom Red kneza Branimira s ogrlicom, koju uručuje predsjednik Republike Hrvatske.

Stipan Jonjić

Stipan Jonjić redoviti je član HAZU i profesor emeritus Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Radovi su mu objavljeni u vrhunskim časopisima (Nature, Nature Immunology, Cell, PNAS USA, Journal of Experimental Medicine, eLife, Journal of Virology i mnogi drugi). Publicirao je više od 230 znanstvenih radova koji su citirani preko 14.000 puta. Voditelj je i Znanstvenog centra izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva koji okuplja nekoliko vrhunskih grupa u području imunologije i infektivnih bolesti na Sveučilištu u Rijeci i Zagrebu. Ima nekoliko prihvaćenih patenata, preko 150 održanih pozvanih predavanja i više od 30 mentorstva pri izradi doktorskih disertacija. Član je Njemačke nacionalne akademije znanosti – Leopoldine, Europske mikrobiološke akademije i Academiae Europaeae.

Ivana Novak Nakir

Ivana Novak Nakir profesorica je na Medicinskom fakultetu u Splitu. Diplomirala je molekularnu biologiju u Zagrebu, a doktorat znanosti stekla je na Karolinska Institutu u Stockholmu. Poslijedoktorsko usavršavanje (nagrađeno EMBO Long Term stipendijom) pod mentorstvom prof. Đikića. Nedavno je nagrađena je Godišnjom državnom nagradom za znanost za 2021. Istražuje autofagiju, proces razgradnje staničnih dijelova nužan za održavanje ravnoteže i zdravlja svih stanica.

Igor Rudan

Igor Rudan vodi Centar za globalno zdravlje i suradni centar Svjetske zdravstvene organizacije na Sveučilištu u Edinburghu. Predsjednik je Međunarodnog udruženja za globalno zdravlje i urednik časopisa Journal of Global Health. Razvio je niz metoda koje međunarodne organizacije i vlade siromašnijih država koriste za prioritiziranje ulaganja u zdravstvo. Objavio je više od 630 znanstvenih radova i 16 knjiga, citiranih više od 220,000 puta, te primio više od 30 nagrada.

Igor Štagljar

Igor Štagljar je profesor biokemije i molekularne genetike na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Torontu. Kao pionir u proteomici, njegov je laboratorij razvio revolucionarne tehnologije poput MYTH, MaMTH i SIMPL, revolucionirajući membransku proteomiku i otkriće lijekova. S više od 140 radova i 8 patenata, prepoznat je kao vodeći inovator u kemijskoj biologiji i istraživanju raka.

Iva Tolić

Iva Tolić voditeljica je Laboratorija za biofiziku stanice na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu. Za otkrića biofizičkih mehanizama diobe stanica dobila je brojne nagrade, uključujući Red Danice hrvatske, Državnu nagradu za znanost i nagradu Ignaz L. Lieben Austrijske akademije znanosti. Članica je Europske akademije znanosti i umjetnosti (Academia Europaea) i EMBO-a te vodi prestižne projekte Europskog istraživačkog vijeća (ERC), poznate kao “znanstveni Oscari”.

Adrijana Vinter

Adrijana Vinter je globalna voditeljica odjela istraživanja lijekova u Selviti i članica Uprave Selvite SA. Vodi multidisciplinarni tim od preko 500 znanstvenika u Europi, Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama, te je zadužena za izradu strategije znanstvenog razvoja u području usluga otkrivanja lijekova. Prije nego što se pridružila Selviti, Adrijana Vinter je radila kao medicinski kemičar u PLIVI, GlaxoSmithKline i Galapagosu. Adrijana Vinter ima doktorat iz područja organske kemije sa Sveučilištu u Zagrebu te je stekla MBA diplomu na Cotrugli Business School.

Skip to content