SVEUČILIŠTE I DRUŠTVO / SVEUČILIŠTE I GOSPODARSTVO / SUPERRAČUNALNI RESURSI NA SVEUČILIŠTU U RIJECI

Superračunalni resursi na Sveučilištu u Rijeci

Superračunalo Bura

Superračunalo Bura zasniva se na hibridnoj računalnoj arhitekturi koja se sastoji od višeračunalnih, heterogenih i višeprocesorskih sustava. Proizvođač računala je tvrtka Bull (dio kompanije Atos). Bura se sastoji od tri dijela:

• CPU: Višeračunalni sustav se sastoji od grozda računala kojeg čine 288 računalna čvora s 24 jezgre po čvoru koji zajedno imaju 6912 procesorskih jezgri. Svaki pojedini čvor ima 64 GB memorije i 320 GB diskovnog prostora odnosno računalni čvorovi zajedno imaju 18 TB memorije i 95 TB diskovnog prostora.
  • GPGPU: Dodatnih osam heterogenih čvorova uz dva osnovna procesora ima i dva grafička procesora opće namjene NVIDIA Tesla K40.
  • SMP: Višeprocesorski sustav s velikom količinom dijeljene memorije sastoji se od 12 TB memorije, 512 procesorskih jezgri i 245 TB lokalnog sustava za pohranu.

Superračunalni resursi na Sveučilištu u Rijeci

Ulica Radmile Matejčić 2, 51000 Rijeka