Priopćenje vezano za informacije o povećanoj koncentraciji legionele na Kampusu

22.10.2024. / vijesti / studenti

U sklopu redovitog provođenja uzorkovanja vode u objektima na Sveučilišnom kampusu izolirana je u povišenoj koncentraciji na određenom broju izljevnih mjesta bakterija Legionella anisa, nakon čega je Nastavni zavod za javno zdravstvo propisao preventivne i korektivne mjere koje su se provodile te će se i dalje provoditi uz redovne kontrole uzoraka vode i monitoringa cijelog sustava.

Poznato je da se povećana koncentracija legionela pojavljuje na mjestima gdje voda dugo stoji ili općenito u poslovnim zgradama i drugim objektima nakon godišnjih odmora kada se sustav manje koristi.

Sveučilište u Rijeci je u redovitoj komunikaciji s Nastavnim zavodom i sukladno njihovim uputama provodi sve potrebne radnje. Prema mišljenju NZZJZ Legionella anisa je uvjetno patogena bakterija koja se prenosi inhalacijom aerosola, te se s obzirom na populaciju koja joj je možda bila izložena smatra da je rizik mali i voda se smije koristiti za ljudsku potrošnju, pogotovo za piće jer se tim načinom ne prenosi.