5. simpozij o klizištima

24.03.2022. / vijesti / znanstvenici

Na Građevinskom fakultetu na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, danas, 24. ožujka 2022. održano je otvaranje 5. Regionalnog simpozija o klizištima u Jadransko-balkanskoj regiji (5th ReSyLAB). Pozdravnim govorima sudionicima su se obratili:

• izv. prof. dr. sc. Vladislav Brkić, dekan Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu, putem ZOOM-a
  • prof. dr. sc. Senka Maćešić, prorektorica za digitalizaciju i razvoj Sveučilišta u Rijeci
  • Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, putem ZOOM-a
  • prof. emerit. Kyoji Sassa, direktor Međunarodnog konzorcija za klizišta iz Kyota (Japan,) putem ZOOM-a
  • prof. dr. sc. Željko Arbanas, predsjednik Organizacijskog odbora Simpozija

Otvaranju su također nazočili prorektor za znanost i umjetnost Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Gordan Jelenić i dekan Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Mladen Bulić.

Dekan Brkić prisjetio se 1. Simpozija, koji je bio održan u Zagrebu prije 9 godina te istaknuo kako je Simpozij važan za akademsku zajednicu i za industriju, ali i za mlade istraživače, koji imaju priliku predstaviti svoje radove o klizištima. Dodao je i kako je kako korona-krize dobro da se ljudi mogu vidjeti na ovakvim susretima i oživjeti međunarodne veze koje su možda oslabljene radi svjetske pandemije.

Prorektorica Maćešić obratila se u ime uprave Sveučilišta u Rijeci i rektorice prof. dr. sc. Snježane Prijić Samaržije. Klizišta su spoj geologije i građevinarstva, a evidentno su važan problem svugdje po svijetu. Kao ljudi svojim djelovanjem očito utječemo na krajobraz i na prirodu. Nadam se da će Simpozij polučiti neke od mogućih odgovora o tome kako napraviti matematičke modele kojima bi se moglo spriječiti neke od problema s klizištima, kazala je.

Gradonačelnik Filipović, ponosno je istaknuo kako je i sam alumni Građevinskog fakulteta u Rijeci te poželio inozemnim gostima dobrodošlicu u Rijeku. Samo nekoliko kilometara od zgrade u kojoj se održava ovaj Simpozij nalazi se jedno od najvećih klizišta na širem području, a to je dolina između Pašca i Lukeža. Godine 2014., prisjetimo se, klizište je odnijelo jednu cijelu cestu. Dakle klizišta su važan fenomen i svakako ih treba istraživati, istaknuo je gradonačelnik.

Prof. emerit. Saasa javio je iz Japana putem digitalne platforme za udaljeni pristup. Pozdravio je skup te pozvao mlade znanstvenike na sličan simpozij, koji će biti održan u Kyotu u studenome ove godine.

Prof. Arbanas prisjetio se kratko ranije održanih simpozija, zahvalio svim autorima na njihovim radovima i razmišljanjima, zahvalio sponzorima te službeno proglasio Simpozij otvorenim.

Simpozij se održava od 23. do 26. ožujka 2022. pod pokroviteljstvom Međunarodnog konzorcija za klizišta, koje okuplja više od 75 organizacija sa svih kontinenata. Organizator Simpozija je Hrvatska grupa za klizišta sastavljena od znanstvenika s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a Hrvatska grupa za klizišta koja je svjetski centar izvrsnosti za umanjenje rizika od klizišta za period od 2020. do 2023. godine. Prvi regionalni simpozij o klizištima u Jadransko-balkanskoj regiji (1st ReSyLAB) održan je u Zagrebu 2013. godine, nakon čega su slijedeći održani u Beogradu (Srbija), Ljubljani (Slovenija) i Sarajevu (Bosna i Hercegovina), a sada se vraća u Hrvatsku. Na Simpoziju će sudjelovati stotinjak svjetskih znanstvenika iz 11 zemalja iz regije i svijeta svojim osobnim prisustvom u Rijeci ili virtualno. Pozvana predavanja održat će poznati znanstvenici iz Italije, SAD-a, Švicarske, Slovenije i Hrvatske, a na Simpoziju će biti predstavljeno 48 radova iz Hrvatske i svijeta.

U okviru Simpozija, u srijedu, 23. ožujka 2022. u 19 sati bit će održano  otvaranje izložbe fotografija ”Pogledaj klizište”, koja se sastoji od 28 fotografija koje prikazuju klizišta u Hrvatskoj i svijetu s pripadajućim pričama. Fotografije će biti izložene do 10. travnja 2022., a nakon toga će se izložba preseliti na Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu.