Antiratna poezija na Kampusu

05.05.2024. / vijesti / sveučilište i društvo

U petak 3.5. i subotu 4.5. u suradnji Centra za studije mira i konflikata u Rijeci i Goranovog proljeća održale su se na Kampusu radionice čitanja i pisanja antiratne poezije za učenike osnovnih i srednjih škola te njihove mentore. Tijekom dvodnevne aktivnosti polaznici su razgovarati o ulozi i važnosti književnosti, ali i umjetnosti općenito, u izgradnji mira s posebnim naglaskom na Školu mira Mrkopalj s voditeljima Helenom de Karina i Nebojšom Zeličem. U razgovoru im se pridružio i Goran Božičević, mirovni aktivist, suosnivač Volonterskog centra Pakrac, Centra za mirovne studije iz Zagreba i pokretač MIRamiDA – Prvih treninga izgradnje mira u post-YU zemljama. Gost radionice bio je  Igor Beleš, autor romana Listanje kupusa. U razgovoru s učenicima posebno su se istaknule teme prijateljstva, susreta, razgovora i empatije kao ključne za nadilaženje sukoba. Prvi je radionički dan završio pod vodstvom pjesnika Ane Brnardić i Gorana Čolakhodžića, članova žirija Goranovog proljeća za učenike i učenice osnovnih i srednji škola. Čitali su se ulomci iz Jame Ivana Gorana Kovačića, ali i pjesme suvremenih antiratnih pjesnika Paula Celana, Nelly Sachs i Johannesa Bobrowskog, a dan je zaključen pjesmom Kraj i početak Wiszlawe Szymborske. Drugoga su se dana učenici i njihovi mentori okušali u pisanju podijelivši sa sudionicima vlastita promišljanja o ratu, miru, osveti i nadi te važnosti književnosti u transformaciji traumatičnih iskustava. Organizator radionica je Centar za studije mira i konflikata u suradnji s najdugovječnijom pjesničkom manifestacijom u Hrvatskoj Goranovim proljećem, a radionice su provedene kao dio aktivnosti Županijskog stručnog vijeća za izvannastavne aktivnosti Agencije za odgoj i obrazovanje, odnosno voditeljicom Svijetlanom Miljković.