Budućnost Europe: Izazovi očuvanja temeljnih načela

22.09.2021. / vijesti / o sveučilištu

U Opatiji je održana dvodnevna interdisciplinarna konferencija, 21. i 22. 09. 20201., “Budućnost Europe: Izazovi očuvanja temeljnih načela” u organizacija Hanns-Seidl-Stiftung, Instituta za razvoj i međunarodne odnose i opatijskog Jean Monnet Međusveučilišnog centra izvrsnosti.

Europska unija, kao i cijela transatlantska zajednica, prvenstveno je zajednica vrijednosti. Sve punopravne članice EU-a obvezuju se prihvatiti najviše standarde u području temeljnih sloboda, demokracije, vladavine prava i tržišne ekonomije. Ne samo da EU i sve njezine države članice funkcioniraju na tim načelima, već i koriste poluge EU -a za njihovo promicanje u cijelom svijetu putem različitih sredstava i alata. Kroz humanitarnu i razvojnu pomoć, vojne i civilne misije, razne ad hoc programe i projekte pomoći, ulaže u razvoj i jačanje demokratskih sustava temeljenih na gore spomenutim načelima. Međutim, proces europeizacije u širem kontekstu uvjetovanosti procesa proširenja EU predstavlja najsnažniji mehanizam političke transformacije EU -a koji mijenja politički kartu europskog kontinenta već gotovo 70 godina. Time je učvršćen imidž EU -a kao normativne snage na međunarodnoj razini. O važnoj tem raspravljali su brojni domaći stručnjaci, a uvodno predavanje “Europske vrijednosti u 21. stoljeću: Kako obraniti i promicati europske vrijednosti u EU i u svijetu?” održala je rektorica prof. dr. sc. SNježana Prijić-Samaržija.

Program konferencije