Erasmus+ COVID natječaj: Strateška partnerstva

26.08.2020. / vijesti / eu projekti

Kao odgovor na nove okolnosti nastale zbog pandemije koronavirusa, program Erasmus + iznimno objavljuje natječaj za prijavu projektnih prijedloga kojim će podržati dva nova oblika strateških partnerstava:

Partnerships for Digital Education Readiness (Partnerstva za spremnost na digitalno obrazovanje u području školskog obrazovanja, strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te visokog obrazovanja)

Poziv na temu digitalizacije usmjeren je na opremanje sustava obrazovanja i osposobljavanja za suočavanje s izazovima online učenja/obrazovanja, uključujući podršku učiteljima u razvoju digitalnih kompetencija. Posebna će pozornost biti usmjerena na inkluzivnu prirodu obrazovanja.

Partnerships for Creativity (Partnerstva za kreativnost u području mladih, školskog obrazovanja i obrazovanja odraslih)

Poziv na temu kreativnosti podupire međusektorske projekte usmjerene na kreativnost, europsko građanstvo te kulturalnu osviještenost općenito. Jedan je od ciljeva poziva je osnaživanje građana potrebnim alatima i kompetencijama za inovativno i kreativno rješavanje nepredvidivih izazova.

Projekti se trebaju usmjeriti na jedan od sljedećih prioriteta:

• Innovative practices in a digital era: projektne aktivnosti koje doprinose izgradnji digitalnog obrazovanja (digital education readiness) i ublažavanju utjecaja krize na  najjače pogođene sektore.
  • Skills development and inclusion through creativity and the arts: projektne aktivnosti koje mogu doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta, održivom razvoju i socijalnoj uključenosti kroz umjetnost, kroz poticanje inovativnih pristupa participativnog i interkulturalnog dijaloga povezujući dionike obrazovanja, osposobljavanja i mladih s organizacijama u kulturnom i kreativnom sektoru.

Projekti mogu obuhvaćati širok spektar aktivnosti, od kojih su neke:

• activities that strengthen the cooperation and networking between organisations;
  • testing and/or implementation of innovative practices in the field of education, training and youth;
  • activities that facilitate the recognition and validation of knowledge, skills and competences acquired through formal, non-formal and informal learning;
  • activities of cooperation between regional authorities to promote the development of education, training and youth systems and their integration in actions of local and regional development;
  • activities to better prepare and deploy the education and training of professionals for equity, diversity and inclusion challenges in the learning environment;

Primjere aktivnosti za obje vrste partnerstava, kriterije ocjenjivanja projektnih prijedloga, prihvatljive prijavitelje te druge važne informacije možete pronaći u ažuriranom Erasmus+ programskom vodiču (Version 3 (2020): 25/08/ 2020, stranice: 115 – 130).

Maksimalni iznos financiranja projekata je 300.000 eura, a njihovo trajanje najviše 24 mjeseca. Prijavne obrasce za oba poziva možete pronaći na stranicama Europske komisije.

Projektni prijedlozi prijavljuju se Agenciji za mobilnost i programe EU, a rok za prijavu je 29. listopada 2020. godine. Više informacija o pozivima možete pronaći na stranicama Agencije za mobilnosti i programe EU-a.