Fakultet za matematiku obilježio Pi dan

18.03.2024. / vijesti / sveučilište i društvo

Više od 400 učenika Osnovne škole Sveti Matej spoznalo zabavnu stranu matematike.

Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci i ove se godine uključio u Međunarodni dan matematike (IDM, International Day of Mathematics), koji se obilježava kao Pi dan, a za mjesto obilježavanja odabrana je OŠ »Sveti Matej« Viškovo. Riječki Fakultet matematike u obilježavanju IDM-a sudjeluje od samih početaka, a prije 13 godina osnovan je i Alumni klub matRi te se IDM redovito obilježava i aktivnostima u Alumni klubu.

Ovogodišnja tema Međunarodnog dana matematike bila je “Igrajmo se matematikom” što se izvrsno uklopilo u aktivnosti fakultetskog Erasmus+ projekta SciMaG, kroz koji razvijaju edukativne igre za poučavanje matematike i ostalih predmeta iz područja prirodnih znanosti. Organizatori i izvoditelji aktivnosti bili su Centar tehničke kulture Rijeka, Fakultet za matematiku Sveučilišta u Rijeci, OŠ Sveti Matej Viškovo i Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci.

U Međunarodni dan matematike u viškovskoj školi uključili su se i gimnazijalci, kao volonteri te učiteljica Sandra Mikšić sa svojim učenicima, kao dio projektnog SciMaG tima koja je tim putem izjavila: “Međunarodni dan matematike obilježen je u našoj školi zanimljivim aktivnostima za učenike razredne nastave. Da matematika može biti zabavna i zanimljiva učenici su se uvjerili u igrama Utrka neposlušnih robota, Cubeto igra sudoku, Pčelica pleše u Pi ritmu, Matematika drugim riječima i sl. Aktivnosti su prilagođene uzrastu učenika nižih razreda, motivirajućeg su naziva te poticajno djeluju na učenike. Igrajući igre učenici su se kreativno izražavali koristeći matematičke pojmove i izraze na nekonvencionalan način. Razvijali su vještine promatranja, logike i brzog zaključivanja. Natjecali su se i istovremeno učili matematiku. Upoznali su se s programiranjem i logikom kroz igru. Ove su aktivnosti poticajno djelovale na učenike, razvijajući njihove vještine mišljenja, zaključivanja i suradnje. Svi su učenici bili vrlo aktivni  i sudjelovali u ponuđenim igrama. Smatram da ovakve i slične aktivnosti svakako trebaju naći mjesto i u redovnoj nastavi matematike kako bi se učenicima približila nastava matematike i olakšao proces usvajanja znanja.“

Više od 400 učenika OŠ Sveti Matej Viškovo kroz nekoliko je sati imalo prilike igrati se s matematikom i to čak kroz 11 različitih aktivnosti. Među njima su Utrka neposlušnih robota, igra Matematika drugim riječima, Kornjača igra sudoku, Potraga za blagom u Pi ritmu,…

Kako je istaknula voditeljica projekta SciMaG, izv. prof. dr. sc. Vedrana Mikulić Crnković, “Fakultet za matematiku se trudi svake godine osmisliti vlastite aktivnosti kojima obilježi ovaj dan. Ovogodišnja tema izvrsno se je uklopila u projektne aktivnosti na projektu SciMaG. Sve institucije uključene u provedbu aktivnosti uključene su i u provedbu projekta u okviru kojega osmišljavamo edukativne igre.  Od 11 postoja na njih čak 7 su bile novoosimišljene igre. Te su igre primarno osmišljene za poučavanje matematike, ali igrajući ih učenici razvijaju i računalno razmišljanje. U više igara, pogotovo za najmlađe, uključili smo i edukativne robote što je dodatno motiviralo učenika na aktivno sudjelovanje. Posebno nas veseli uključivanje učenika iz Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci u provedbu aktivnosti. Učenici su se aktivno uključili te s nama pripremili i vodili aktivnosti za osnovnoškolce.“

Gimnazijalci-volonteri Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci bili su vidno umorni, ali ipak zadovoljni nakon dugog dana.

“Volonterska akcija povodom Pi dana predstavila je priliku za nova iskustva i podučavanje mladih. Ja uz deset ostalih kolega iz PSHG u Rijeci uz suradnju sa Sveučilištem u Rijeci volontirali smo kao voditelji radionica u OŠ Sveti Matej. Nekima od nas je bilo prvo iskustvo u radu s djecom te smo se, prema mojem mišljenju, jako dobro snašli. Atmosfera je definitivno bila dinamična zbog dječjeg entuzijazma. Usprkos tome, smatram da smo se snašli i zainteresirali djecu u polju matematike i informatike. Sve u svemu, ovo je bilo ugodno iskustvo te bih rado sudjelovao u narednim sličnim akcijama.”, Niko Pivac 3.F

“Aktivnost nam je bila vrlo zanimljiva i poučna. Desetak nas, učenika 3.f PSHG u Rijeci, bili smo učitelji na par sati i moram priznati, bilo je izazovno. Nemamo iskustva s vođenjem grupe od dvadesetak djece u kojoj moramo paziti da svi ponešto nauče, ali se i zabave. Smatram da smo vrlo dobro proveli naš zadatak s brojnom količinom igara i dionica za naše najmanje. Dakako, htjeli smo djeci pokazati i našu kolegijalnost pa smo međugrupno uskakali u pomoć jedni drugima kad smo za to imali slobodnog vremena. Siguran sam da su ih neke dionice navele i na daljnje proučavanje i igranje s matematikom. Na kraju, htio bih se zahvaliti i OŠ Sv. Matej na Viškovu koja nas je primila kao svoje te nas i počastila s brojnim sokovima i slasticama pa čak i slanijom hranom.”, Ante Koprivnjak 3.F

Međunarodni dan matematike (IDM, International Day of Mathematics) obilježava se diljem svijeta svake godine 14. ožujka. Taj je datum odabran za IDM jer se već u mnogim zemljama obilježavao kao Π dan (broj Π je beskonačan neperiodičan decimalni broj koji približno iznosi 3.14). Projekt “Međunarodni dan matematike” inicirala je Međunarodna matematička unija (International Mathematical Union) uz potporu brojnih međunarodnih i regionalnih organizacija iz cijeloga svijeta, a 14. 3. proglašen je Međunarodnim danom matematike na 40. UNESCO-voj općoj konferenciji 26. studenog 2019. te je prvi put obilježen 2020. godine.