Festival ROAЯ započeo predstavom ”Boja odgoja”

16.03.2023. / vijesti / 50UNIRI

Festival rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci – ROAЯ, koji se održava u sklopu obilježavanja 50. obljetnice osnutka Sveučilišta u Rijeci, započeo je u četvrtak, 16. ožujka 2023. predstavom ”Boja odgoja” u izvedbi Teatra ”Tirena” iz Zagreba. Predstava je odigrana u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku, a bila je prvenstveno namijenjena školskom uzrastu djece i mladih, ali i ostaloj zainteresiranoj javnosti. Predstavu je režirala Nora Krstulović, dramaturgiju potpisuje Nina Horvat, likovno oblikovanje Iva Milley, a uloge Plave i Rozog igraju Petra Težak i Vid Ćosić. Boja odgoja predstava je za tinejdžere koja se bavi rodnim ulogama i rodnom ravnopravnošću te problematizira štetne rodne stereotipove koji se vežu uz žene i muškarce.

Živimo u svijetu koji nam i prije no što se rodimo ‘daruje’ paket pravila, uputa i očekivanja. Taj paket pokriva sve – od toga kako trebamo izgledati, kako se trebamo ponašati, kako trebamo razmišljati pa čak i što bismo trebali osjećati. Unaprijed određuje naš položaj u društvu i propisuje što nam je sve dopušteno, a što zabranjeno. Predstava je otvorila i pokušala naglasiti neka od pitanja: Zašto su ženski ‘paketi’ roze, a muški plave boje? Kako je uopće došlo do toga da su boje postale rodne odrednice? Zašto muškarci ne smiju plakati, a žene moraju izgledati lijepo? I što se dogodi kad Plava i Rozi jednog dana odluče da im je svega dosta i pokušaju dati ‘otkaz’? Predstavu je podržao Ured pravobraniteljice za ravnopravnost spolova.

Više o predstavi na poveznici.

Više o Festivalu ROAЯ na poveznici.