In memoriam

03.11.2023. / vijesti / in memoriam

In memoriam: prof. dr. sc. Alan Šustić, dr. med. (16. srpnja 1965. – 31. listopada 2023.)

Prof. dr. sc. Alan Šustić, dr. med. rođen je 16. srpnja 1965. godine u Rijeci. U Rijeci upisuje osnovnu i srednju medicinsku školu koju završava s odličnim uspjehom 1983. godine. Iste godine upisuje Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci koji započinje studirati godinu dana kasnije, po odsluženom vojnom roku. Tijekom studija bio je demonstrator na Zavodu za kemiju i biokemiju te na Zavodu za patologiju. Medicinski fakultet završava u studenom 1989. godine s prosjekom ocjena 4,2, a državni stručni ispit polaže u listopadu 1990. godine. Od studenog iste godine zaposlen je u KBC Rijeka, prvih pet mjeseci na Hitnom medicinskom traktu, a od travnja 1991. godine na Zavodu za anesteziologiju i intenzivno liječenje. Specijalistički ispit iz anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja polaže u travnju 1996. godine, 2010 priznat mu je i status subspecijaliste iz intenzivne medicine (liječenja), a 2013. i status specijaliste hitne medicine. Alan Šustić 2001. godine imenovan je pročelnikom Odjela za intenzivno liječenje, a 2003. godine imenovan je predstojnikom Zavoda. Od 2004. godine imenovan je prvim predstojnikom novonastale Klinike za anesteziologiju i intenzivno lječenje KBC-a Rijeka. Od 2016. godine pročelnik je Zavoda za intenzivnu medicinu Klinike za anesteziologiju, intenzivnu medicinu i liječenje boli KBC-a Rijeka. Od 1999. do prosinca 2000. godine savjetnik je ravnatelja KBC-a, od siječnja 2001. do kolovoza 2003. godine obavlja funkciju pomoćnika ravnatelja KBC-Rijeka, a od veljače 2004. do travnja 2013. izabrani je predstavnik Stručnog vijeća u Upravnom vijeću KBC-a Rijeka. Od 2002. godine do 2005. godine predsjednik je Upravnog vijeća Ustanove za hitnu medicinsku pomoć u Rijeci, a od 2004. do 2008.  godine predsjednik je Upravnog vijeća Centra za rehabilitaciju «Slava Raškaj» u Rijeci. Od 2016. do 2021. godine član je upravnog vijeća Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu.

Prof. dr. sc. Alan Šustić u dva je mandata obnašao funkciju dekana Medicinskog fakulteta u Rijeci, kao i funkciju dekana Fakulteta zdravstvenih studija.  Obnašao je dužnost predsjednika Savjeta za znanost Sveučilišta u Rijeci u mandatu rektorice prof. dr. sc. Snježane Prijić-Samaržije. Dobitnik je više strukovnih i sveučilišnih priznanja i zahvalnica uključujući i nagradu Zaklade Sveučilišta za ak. godinu 2013./2014.,  godišnje županijske nagrade za inovaciju (2012.) te godišnje Nagrade grada Rijeke za 2005. godinu za značajan napredak i dostignuća na području anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja.  Bio je član ekipe koja je dobila godišnju Nagradu grada Rijeke za 2007. godinu za prvu uspješnu transplantaciju jetre u Rijeci. Osnivač je i prvi voditelj Ambulante za bol i palijativnu medicinu tadašnjeg Zavoda za anesteziologiju i intenzivno liječenje, a 1995 godine osniva unutar Službe za ultrazvučnu dijagnostiku Ambulantu za ultrazvučnu dijagnostiku vrata s interventnom sonografijom, te uvodi u rutinski rad svakodnevnu primjenu ultrazvuka u evaluaciji bolesnika u Jedinici intenzivnog liječenja. Godine 1996.  zajedno sa suradnicima uvodi, prvi u ovom dijelu Europe, u kliničku praksu metodu perkutane dilatacione traheostomije koja se danas rutinski primjenjuje u Jedinici intenzivnog liječenja Klinike za anesteziju i intenzivno liječenje KBC Rijeka.

Među kolegama i pacijentima ostat će upamćen kao vrsni stručnjak koji je uspješno modernizirao Kliniku za anesteziologiju i kao čovjek koji je dao izniman doprinos razvoju riječkog sveučilišta i KBCa.