Još jedan uspjeh DeltaLaba: “Fiume Fantastika” u najužem izboru za najljepše oblikovane knjige svijeta

04.04.2022. / vijesti / o sveučilištu

Međunarodni stručni ocjenjivački sud tradicionalno se sastao u veljači kako bi odabrao najljepše oblikovane knjige pristigle na natječaj Best Book Design from all over the World.

Među lijepo oblikovanim knjigama nalazilo se i 17 naslova hrvatskih izdavača odabranih na natječaju Hrvatska lijepa knjiga u organizaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu u prosincu 2021. godine.

Međunarodni stručni ocjenjivački sud, u čijem su sastavu bili Hans Gremmen iz Nizozemske, Márcia Novais iz Portugala, Sebastian A. Schmitt iz Njemačke, Ozan Akkoyun iz Turske i Gila Kaplan iz Izraela, od 500 pristiglih knjiga iz 30 zemalja izdvojio je 14 naslova.

U najužem izboru našla se i knjiga hrvatskih izdavača: “Fiume Fantastika” autora Vedrana Mimice, Maroja Mrduljaša i Idis Turato. Grafičko oblikovanje priredili su Maša Poljanec i Leo Kirinčić, a nakladnici izdanja su Sveučilište u Rijeci i Oaza Books.

Na ovogodišnjem natječaju najviše priznanje, zlatnu povelju, dobila je knjiga On the Necessity of Gardening (autorica: Laurie Cluitmans; dizajn: Bart de Baets; izdavač: Valiz, Amsterdam u suradnji s Centraal Museum Utrecht, Nizozemska). Zlatna medalja pripala je knjizi Met Stoelen (autor: Kuan-Ting, Chen; dizajn: Kuan-Ting, Chen; izdavač: ArtEZ University of the Arts, Arnhem, Nizozemska). Srebrna medalja dodijeljena je knjigama: Valentine Schlegel: Je dors, je travaille(autorica: Hélène Bertin; dizajn: Charles Mazé & Coline Sunier; izdavač: future – Le CAC Brétigny, Francuska), Rodin / Arp (autor: Raphaël Bouvier for Foundation Beyeler; dizajn: Bonbon; izdavač: Hatje Cantz Verlag, Berlin, Njemačka), a brončana medalja djelima: Historie naturalne [autori: Iwona Pasińska (koncept) Andrzej Grabowski (fotografija); dizajn: Ryszard Bienert; izdavač: Polski Teatr Tańca (Polish Dance Theatre), Poznań, Poljska], Chrám umění: Rudolfinum [autori: Jakub Bachtík, Lukáš Duchek, Jakub Jareš (ur.); dizajn: 20YY Designers / Petr Bosák, Robert Jansa; izdavač: The Czech Philharmonic u suradnji s The National Heritage Institute i The National Technical Museum, Češka), Portraits, John Berger à vol d’oiseau (autor: John Berger; dizajn: SpMillot; izdavač: L’écarquillé, Paris, Francuska), 100 More Years with Doraemon (autor: Fujiko F. Fujio; dizajn: Naoko Nakui; izdavač: Shōgakukan Inc, Tokyo, Japan) te alles oder nichts wortet(autori: Gerhild Steinbuch, Sandro D. Huber, Sabine Konrath, Greta Pichler, Felicitas Prokopetz, Tizian Natale Rupp; dizajn: studio VIE; izdavač: De Gruyter / Edition Angewandte, Beč, Austrija). Počasna priznanja dodijeljena su izdanjima On the Move (autori: Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv; dizajn: Art studio AGRAFKA; izdavač: The Old Lion Publishing House, Lavov, Ukrajina), Migrant Marseille [autori: Marc Angélil, Charlotte Malterre-Barthes u.a. (ur.); dizajn: Something Fantastic Art Department s Fernandom Tellez Velasco; izdavač: Ruby Press, Berlin, Njemačka], A Non-Reader for people who like to look at letters (autor: David Einwaller; dizajn: David Einwaller; izdavač: The Designers Foundry, Austrija), Wright Morris. L’Essence du visible (autorica: Agnès Sire; dizajn: Line Célo; izdavač: Éditions Xavier Barral, Paris, Francuska) i Water: Wang Muyuu Artworks Portfolio (autor: Wang Muyuu; dizajn: QQQQ DESIGN / Qu Minmin, Jiang Qian; izdavač: Phoenix Fine Arts Publishing House; Nanjing, Kina).

Natječaj Best Book Design from all over the World odvija se neprekidno od 1963. godine, a od 1991. o njegovoj se provedbi brine Zaklada Stiftung Buchkunst iz Frankfurta na Majni. Hrvatska svoje lijepo oblikovane knjige šalje u Njemačku od svojeg osamostaljenja, a o njihovu se odabiru od 1996. godine brine Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.

Pojedinosti o nagrađenim knjigama.