Ključevi grada u rukama studenata

05.10.2021. / vijesti / studenti

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović predao je ključ grada predsjedniku Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci Nevenu Pintariću i sada studenti vladaju gradom 4 dana! Riječ je dakako od popularnom SDF-u – Student Day Festivalu. Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci održana je konferencija za medije na kojoj je najavljeno 11. izdanje te predstavljen bogat program Student Day Festivala. Povratak je ovo najvećeg studentskog događanja u regiji, a nakon jednogodišnje pandemijske pauze, događa se u novom terminu i na novoj lokaciji. Tako će sada u „jesenskom roku“ na trsatskom Kampusu SDF tijekom tjedan dana ponuditi program ispunjen kulturnim, edukativnim, sportskim, humanitarnim, zabavnim, glazbenim i znanstvenim sadržajima.

11. SDF najavili su:
prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci
Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke
Vojko Braut, zamjenik primorsko-goranskog župana
Neven Pintarić, novoizabrani predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci
Leopold Mandić, donedavni predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci
Alen Tibljaš, koordinator koncertnog dijela programa

Deseti, jubilarni SDF posjetilo je čak 40.000 ljudi, a ove se godine, također nadam dobrom odzivu publike, iako sigurno u nešto manjem broju, zbog situacije s pandemijom, kazao je Neven Pintarić i pozvao studente, ali i ostale građane da se pridruže raznovrsnim događanjima Festivala.

Leopold Mandić istaknuo je kako SDF nisu samo koncerti te pozvao studente da se priključe i ostalim sportskim u kulturnima aktivnostima Festivala.

Ove godine imamo ovaj jesenski ”covid” termin, a nadamo se da se od iduće godine vraćamo u svibanj, kazao je Alen Tibljaš i nabrojao najvažnije izvođače koncertnog programa.

Ovo je svojevrstan spektakl za doček naših studenata na Sveučilište, pogotovo onih koji prvu puta upisuju studiji i koji dolaze u Rijeku. Drago mi je što se koncerti događaju upravo na Kampusu, iza studentskih paviljona. SDF je brend Sveučilišta i jedini smo u zemlji koji imamo tako značajan i velik, sad već i tradicionalan studentski festival, istaknula je rektorica Prijić Samaržija.

Zamjenik župana Braut naglasio je kako je bilo kome tko se nađe u Rijeci ovih dana teško zaobići SDF. Festival je jedinstven i doprinosi promociji ovoga kraja, dodao je.

Rijeka je drugačija, što se vidi i po ovoj aktivnosti riječkog studentskog zbora. Sveučilište u Rijeci jedno je od najpropulzivnijih u Hrvatskoj i nadamo se da će Kampus u budućnosti biti izgrađen u potpunosti, jer još uvijek ima golem potencijal, zaključio je gradonačelnik Filipović i predao predsjedniku Zbora ključeve grada.

Svi studenti, ali i oni koji se tako osjećaju, moći će se idućeg tjedna uključiti u bogati kulturni život grada i
Sveučilišta u Rijeci, upoznati se s aktualnostima iz studentskog života kroz predstavljanje studentskih inicijativa,
udruga i projekata, natjecati se u raznim sportskim disciplinama, djelovati humanitarno, ali i zabaviti se uz
izvrsne bendove i DJ-eve.

Tijekom cijeloga tjedna, na aktivnostima u sklopu programa Culture Week, sudionici će moći preuzeti i besplatne
ulaznice za izložbe u organizaciji Muzeja grada Rijeke. S tim ulaznicama moći će razgledati Palaču šećera,
pogledati izložbu Nepoznati Klimt te saznati sve o riječkoj Tvornici papira povodom čijih 200 godina je
postavljena izložba Hartera bez harte.

Uz Muzej grada Rijeke, Student Day Festival ove godine donosi programe u suradnji s Art kinom, koja će
rezultirati projekcijama dva kultna filmska klasika, te Impulse Festivalom. U sklopu kulturnog dijela programa SDF-a, Studentski kulturni centar organizira „kulTURU“, kul šetnju uz kul vodiča po kultnim mjestima okupljanja mladih u Rijeci. Polazak je planiran u 18 sati ispred Akvarija (Kampus), a tura završava tamo gdje počinje Impulse festival, u Art-kinu. Svi prijavljeni na kulTURU imaju besplatan ulaz na film „One su tu“ kojim se u 20 sati službeno otvara ovogodišnji Impulse festival u organizaciji SKC-a i Distune promotiona.

Humanitarni dio SDF-a uključuje stand-up nastupe komičara Antonija Marića, Marija Šanteka, Saše Turkovića,
Igora Drlje i Tihomira Paravine u ponedjeljak i utorak u večernjim satima u velikoj dvorani Građevinskog
fakulteta, kao i darivanje krvi organizirano u utorak, 5. listopada, od 9 do 12 sati u Akvariju.

Novost u programu je e-sports natjecanje u kojem će znalci igre FIFA 21 odmjeriti snage i zaslužiti nagrade koje
je osigurao pokrovitelj – kapi za oči Vizol S, a koje će se održati u srijedu. Sportski susreti, pak, na rasporedu su u
subotu, dok je dan ranije predviđeno predstavljanje studentskih udruga.

Koncertni program ove će godine trajati čak tri dana – četvrtak, 7. listopada, petak 8. listopada te subotu 9.
listopada. Na lokaciji nekadašnjeg kluba Tenk nastupit će neki od najpopularnijih izvođača rock i urbane glazbe
kao što su Hladno pivo, Let 3, TBF, Krankšvester, Z++, Who See, Zabranjeno pušenje, Vojko V. i drugi.