Unatoč strahu i tišini: sveučilišta protiv nasilja

17.02.2022. / vijesti / diversity

Poziv na prijavu radova i dostavu sažetaka za sudjelovanje na prvoj konferenciji projekta ”Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje” (UNIGEM), koja će biti održana u svibnju 2022. u Sarajevu.

Međunarodna znanstvena konferencija o temi ”Unatoč strahu i tišini: sveučilišta protiv nasilja” bit će održana 6. i 7. svibnja 2022. u Centru za interdisciplinarne studije Sveučilišta u Sarajevu.

Projekt UNIGEM okuplja 18 sveučilišta iz regije te znanstvenike i znanstvenice koji istražuju rodna pitanja u visokom obrazovanju, a Sveučilište u Rijeci jedan je od projektnih partnera.

Projekt UNIGEM nastoji integrirati vrijednost rodne ravnopravnosti u sustav visokog obrazovanja, kako bi akademska i šira zajednica bile sigurno mjesto za nastavnike i nastavnice te studente i studentice.

Cilj konferencije je potaknuti razvijanje politika rodne ravnopravnosti u sveučilišnim okruženjima kako bi se spriječila pojava rodno uvjetovanog i seksualnog nasilja među dionicima visokoobrazovnog procesa.

Rodno uvjetovano nasilje globalni je problem koji ne predstavlja samo izazov za osobni integritet, mentalno zdravlje i razvoj karijera znanstvenica i znanstvenika, već i za društveni i ekonomski razvoj. Mnogobrojni nacionalni i međunarodni instrumenti o ljudskim pravima, posebice Konvencija Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, predviđaju mehanizme za borbu protiv rodno uvjetovanog nasilja. Ipak, gotovo svakodnevni medijski izvještaji o rodno utemeljenom nasilju u svim sferama života, uključujući i u sustavu visokog obrazovanja, ukazuju da usvajanje pravnih normi nije i jamstvo za njihovu primjenu u praksi.

U okviru projekta, TPO Fondacija i partnerska sveučilišta proveli u proteklim mjesecima opsežnu kvalitativnu i kvantitativnu studiju o pojavnosti rodno uvjetovanog nasilja na sveučilištima u okruženju. Na konferenciji će biti predstavljeni neki od rezultata tog istraživanja.

Moguće teme konferencijskih priopćenja i panela:

1. Znanje o rodno utemeljenom nasilju

● Suvremeni teorijski i metodološki pristupi rodno utemeljenom i seksualnom nasilju
● Lingvistički pristupi rodno zasnovanom nasilju, jeziku i rodu
● Sociološki pristupi moći i rodu u akademskoj zajednici

2. Rod, inkluzija i obrazovanje

● Edukacija nastavnika_ca i učenika_ca o rodno zasnovanom nasilju: međusektorska suradnja
● Intersekcionalni pristup jednakosti u obrazovanju: osobe s invaliditetom
● Intersekcionalni pristup jednakosti u obrazovanju: etničke, rodne i seksualne manjine

3. Rod, mentalno zdravlje i socijalna zaštita

● Mentalno zdravlje i rodno utemeljeno nasilje tijekom COVID-19 pandemije
● Online uznemiravanje i cyber nasilje u visokom obrazovanju
● Intersekcionalni pristup mentalnom zdravlju, rodu i nasilju

4. Rod, menadžment sveučilišta i institucionalna kultura

● Rodna diskriminacija u razvoju karijere: „curenje cjevovoda“ u različitim akademskim disciplinama
● Organizaciona kultura za rodnu ravnopravnost: prepreke, izazovi i mogućnosti
● Pristupi za okončanje seksualnog zlostavljanja na sveučilištima

Skraćeni poziv preuzmite ovdje.

Puni poziv preuzmite ovdje.