Na Kampusu obilježen Dan starijih osoba

01.10.2021. / vijesti / treća dob

Na Sveučilištu u Rijeci njeguje se cjeloživotno obrazovanje, a jedan od najjačih takvih programa je Sveučilište za treću dob – S3D, koje postoji već 12. godinu. Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, na Kampusu Sveučilišta u Rijeci održana je tribina pod nazivom ”Sveučilište za treću dob: jučer, danas, sutra”, u Akvariju Studentskog centra Rijeka.

Glavna skupština Ujedinjenih naroda donijela je 1990. godine Odluku prema kojoj se 1. listopada obilježava Međunarodni dan starijih osoba, s ciljem jačanja podrške osobama starije dobi. Starost nije bolest, već je starost životno razdoblje povezano s dobi iznad 65 godina. Starenje počinje od začeća i traje do smrti kao prirodan, ireverzibilan proces koji stalno napreduje.

Na tribini se raspravljalo o važnosti uloge sveučilišne zajednice u promoviranju aktivnog starenja kroz programe neformalne edukacije, kao i važnosti suradnje Sveučilišta i lokalne zajednice u provedbi projekata od općedruštvenog značaja.

Na tribini su sudjelovali:
prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci,
prof. dr. sc. Pero Lučin,rektor Sveučilišta u Rijeci u periodu u kojem je uveden program S3D – Sveučilište za treću dob,
mr. sc. Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke u periodu u kojem je sklopljena suradnja Grada i Sveučilišta na programu S3D,
prof. dr. sc. Jasna Krstović, umirovljena profesorica i predsjednica Savjeta Kluba S3D,
Karla Mušković, dr. med., pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke i
gđa Jagoda Mozetić, umirovljenica, predstavnica polaznika i inicijatorica programa S3D.

Moderirala je Jana Ažić, mag. cult., voditeljica Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci.

Današnjom tribinom želimo poručiti koliko je važna međugeneracijska solidarnost i koliko građani treće dobi mogu ponuditi društvu. Krenuli smo s programom 2009. godine, a od tada je odrađeno 38 ciklusa edukacija koje je prošlo više od 1.000 polaznica i polaznika. Naši su stariji građani tim angažmanima učinili svoj život ispunjenijim i kvalitetnijim. Upravo je program S3D uspješnica Sveučilišta, jedan od naših brendova. Prošle smo godine osnovali i Klub S3D, namijenjen prvenstveno našim umirovljenim nastavnicima. Odlazak u mirovinu može nuditi brojne mogućnosti i pozivam sve koji još nisu da se upišu ne neke od naših programa, kazala je uvodno rektorica.

Proučavala sam, nakon svojeg odlaska u mirovinu, kako je edukacija osoba treće dobi riješena u razvijenim zemljama i dopao mi se koncept gdje se to veže uz sveučilišta, jer tako stabilna institucija može osigurati kontinuitet. Još za vrijeme dok je rektor Sveučilišta bio akademik Daniel Rukavina predstavili smo ideju programa Sveučilišta za treću dob, a u mandatu rektora Lučina, projekt je i zaživo. Izv. prof. dr. sc. Sanja Smojver Ažić prihvatila je postati voditeljicom tog programa. Zahvala sam svima koji su sudjelovali u realizaciji ovih programa, ali najviše profesorima, jer nisam doživjela nikad da je netko od njih moj prijedlog za njihovim angažmanom na ovim programima odbio, istaknula je gđa Mozetić, idejna začetnica programa.

Kada smo uveli na Sveučilište ovaj program, događalo se to u periodu transformacije Sveučilišta u ono što smo nazivali ‘sveučilištem treće generacije’, sveučilištem koji ima i društvenu ulogu. Briga o osobnom razvoju treba svakako biti prisutna i nakon šte se prođe 60-a ili 65-a godina života, jer upravo ‘pokretanje moždanih vijuga’ odgađa starenje. Mi smo mala zajednica i svaki talent koji imamo trebamo iskoristiti; loše bi bilo i glupo ne koristiti potencijal umirovljenih ljudi. Želju za učenjem nečeg novog treba uvijek poticati, a upravo je sveučilište, mjesto kritičkog razmišljanja slobodnih ljudi, idealno mjesto za to. Ljudi koji rade na sveučilištima imaju veliku količinu slobode i imaju neku vrstu dužnosti prenositi svoje znanje ovima koji to znanje žele. Mirovina itekeko može biti aktivna!, naglasio je prof. Lučin.

Izvrstan je potez bio da smo krenuli u ovome smjeru. Obrazovanje ne smije završiti završetkom škole ili fakulteta. Ljudi kada odu u mirovinu mogu možda steći neka nova znanja ili vještine, koju su dugo željeli, ali ranije za njih nisu imali vremena. Medicina i znanost produljile su životni vijek i u budućnosti možemo očekivati sve više starijega stanovništva. Kao gradonačelnik uvijek sam promišljao o našim starijim građanima pa smo kao Grad još 2005. uveli programe edukacije iz informatike, a do sada je preko 4 tisuće ljudi završilo te programe. Programi kao što je Svbeučilište za 3. dob sigurno imaju budućnost!, rekao je g. Obersnel.

Koliko je interes za ove programe velik obično govore i liste čekanja. Nažalost program je zbog pandemije išao online, ali i to je bila prilika da se progovori upravo o motu ovogodišnjeg Međunarodnog dana starijih osoba, a to je digitalna jednakost. Sa Sveučilištem Grad uvijek izvrsno surađuje i sigurna sam da će tako biti i ubuduće, kazala je gradska pročelica Mušković.

Biti u mirovini izuzetno je zahvalna i lijepa pozicija, namirovinu treba gledati kao na oazu svjetlosti. Zahvalna sam rektorici i Senatu da su mi dali poziciju da zatvorim formalno svoju priču sveučilišne nastavnice i da sada vodim Klub S3D. Osvjestila sam i sama kako je ‘treća dob’ ovdje i odlučili smo staviti taj Klub ‘na noge’. Nekad je 65. godina života bila duboka starost; sada to više nije slučaj. Sigurna sam da će Sveučilište u rijeci postati pravo ‘age friendly’ sveučilište, zaključila je prof. Krstović.

Tribina je zaključena najavom novog jesenskog ciklusa upisa u programe S3D-a, koji će se (uz pretpostavku da protuepidjemijske mjere neće biti postrožene), događati uživo, a detalji programa bit će poznati uskoro.