Natječaj za vizualno rješenje naslovnice zbornika

14.12.2021. / vijesti / natječaji

Katedra za estetiku pri Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci raspisuje natječaj za vizualno rješenje naslovnice zbornika radova iz domene estetike i filozofije umjetnosti, naslovljenoga Social and Technological Aspects of Art. Challenges of the ‘New Normal’, urednica Iris Vidmar Jovanović i Valentine Marianne Stupnik.

Zbornik sadrži dvanaest radova međunarodnih stručnjaka a tematski je podijeljen u tri dijela: (i) umjetnost, društvo i tehnologija; (ii) umjetnost i estetika svakodnevnog; (iii) umjetnost, pandemija i novo normalno. Radovi okupljeni u prvom dijelu istražuju društvene segmente umjetnosti i mogućnosti koje različiti umjetnički pravci i forme imaju za poticanje i održavanje društvene kohezije i solidarnosti. Dio radova posvećen je i isprepletanju tehnologije i umjetnosti, posebno u domeni dizajna i umjetne inteligencije. U drugom dijelu radovi se bave područjem estetike svakodnevnoga, ukazujući na svakodnevne aktivnosti (poput putovanja, oblačenja, i obavljanja aktivnosti u rutini svakodnevnice) i objekte (poput okoliša) koje su prožete estetskim svojstvima i mogu se promatrati kroz prizmu umjetničkih vrijednosti i aspiracija. U trećem dijelu autori ukazuju na konkretne preobrazbe koje su umjetničke forme doživjele u doba korona krize, prvenstveno zbog uvjeta društvene izolacije, nemogućnosti održavanja live evenata, ograničenih mogućnosti umjetničkih iskustava i slično. Propitkuje se prijelaz umjetnosti u online prostor, promjene u načinu stvaranja i doživljavanja umjetnosti, izostanak izravnog kontakta publike i umjetnika i slično, ali i politički angažman umjetnosti, od tzv. street art do angažiranih performansa. Vizualno rješenje naslovnice trebalo bi reflektirati ove teme. U obzir dolaze sve forme vizuala: fotografije, slike, crteži, grafikoni, stripovi, karikature, kolaž i ostali.

Propozicije natječaja:

–           na natječaj se mogu prijaviti svi studenti Sveučilišta u Rijeci, neovisno o razini studija

–           svaki autor/autorica na natječaju može sudjelovati s tri vizualna rješenja

–           jedan rad može imati najviše 2 autor/ica

–           radovi koji se prijavljuju na natječaj ne smiju biti prethodno objavljeni ili na neki drugi način iskorišteni kao vizualni identitet za druge svrhe

–           autori mogu dostaviti vizualno rješenje koje uključuje naziv zbornika i imena urednica, no nije nužno; ti se podaci mogu dodati naknadno, u procesu tiska knjige, uz konzultacije s grafičkim dizajnerom knjige, urednicama i autorima vizualnog rješenja

–           natječaj je otvoren do 25. siječnja 2022. godine

–           radovi koji su poslani poslije navedenoga roka, kao i oni koji ne udovoljavaju ostalim propozicijama natječaja, neće ući u razmatranje za nagradu

–           prijave se šalju u formatu .jpg; .jpeg; .png; .pdf na adrese ividmar@ffri.uniri.hr i vm.stupnik@gmail.com s naznakom ‘Natječaj za vizualno rješenje naslovnice’

Evaluaciju prijavljenih prijedloga razmatrat će žiri u sastavu dr.sc. Milica Czerny Urban (Akademija primijenjenih umjetnosti Rijeka), Marin Nižić, bacc. art (Kreativni kolektiv Kombinat), i kustosica Katerina Jovanović. U sklopu proglašenja pobjednika bit će organizirana radionica na kojoj će autori dobiti kritičke komentare na svoje radove. Tri najbolje ocjenjena prijedloga bit će nagrađena jednokratnom novčanom nagradom, u iznosu od 1500,00 kuna neto za prvu nagradu, 1000,00 kuna neto za drugu nagradu i 500,00 kuna za treću. Tri prvoplasirana rada bit će predstavljena na portalu Kišobran (https://kisobran.uniri.hr/), uz razgovor s autorima. Podaci o autorima bit će navedeni i u tiskanom i online izdanju knjige. S autorom čije se idejno rješenje odabere bit će sklopljen ugovor o izradi vizualnoga rješenja i ustupanju prava na korištenje autorskog djela. Urednice zadržavaju pravo preliminarne selekcije radova i pravo modifikacije odabranog vizuala u suradnji s autorom.