Nekrolog Marovac, in memoriam – riječki znanstvenici u svijetu

10.01.2022. / vijesti / in memoriam

U nedjelju 5. prosinca 2021. godine je u osamdesetiprvoj godini u SAD preminuo prof. dr. sc. Nenad Marovac, rođen 13. srpnja 1941. godine u Rijeci. Prof. dr. sc. Marovac je odrastao u Rijeci, završio elektrotehniku na Sveučilištu u Beogradu 1964. godine, oženio se te živio neko vrijeme u Rijeci, gdje su mu rođena i djeca Jacqueline i Nenad Joseph, da bi se 1969. preselio u London gdje je, na uglednom Imperial College-u, doktorirao računarstvo. Uz Imperial College, predavao je i istaknuo se svojim predanim radom na prestižnim sveučilištima SUNY u Buffalu u SAD, Mc Gill u Montrealu u Kanadi, UMASS u Bostonu te naposljetku San Diego State u SAD. Surađivao je s institucijama u Kini, Austriji, Hrvatskoj, Njemačkoj i Francuskoj. U mirovini je često putovao te tako boravio i u Rijeci. Bio je pasionirani igrač bridža.

Na uspomenu na svoga oca, njegov sin Nenad ml., koji vodi jedan od najznačajnijih investicijskih fondova u Europi, planira uspostaviti zakladu za stipendiranje talentiranih studenata računarstva i matematike.

Izražavamo iskrenu sućut obitelji i bližnjima prof. dr. sc. Marovca.