O Kući istarskih fresaka

22.10.2021. / vijesti / sveučilište i društvo

U sklopu Tjedna glagoljice (26. -30. listopada 2021.) u Sveučilišnoj će knjižnici u srijedu, 27. listopada u 12 sati (dvorana izložbe Glagoljica) biti održano izlaganje o Kući istarskih fresaka, koju će predstaviti njezina voditeljica mr. sc. Sunčica Mustač iz Povijesnog i pomorskog muzeja Istre u Puli.

Zidno slikarstvo u Istri specifičan je fenomen kulturne baštine, a o njegovu značaju svjedoči i činjenica da je u malom istarskom mjestu Draguć otvorena kuća posvećena upravo freskama. Na mnogima od njih nalaze se i glagoljski natpisi, koji donose  mnoge povijesne podatke o osobama koje su ih napravile, strukturi društva, važnim događajima, ali i duhu vremena u kojemu su nastali. O Kući istarskih fresaka, projektu Istarske županije i Općine Cerovlje, unutar koje djeluje Centar za freske kao zaseban odjel pri Povijesnom i pomorskom muzeju Istre u Puli, govorit će njezina voditeljica mr. sc. Sunčica Mustač. Uloga Kuće istarskih fresaka je da bude referentno mjesto u kojemu će se prikupljati sva dokumentacija tematski vezana za zidno slikarstvo.