U Gradskoj knjižnici Rijeka u riječkom Art-kvartu u petak, 15. svibnja 2025. održana je tribina pod nazivom ”Pravo na izbor”. Tribinu je organizirao Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci, a nosila je podnaslov: ”Vojna obveza, prigovor savjesti i mirotvorstvo u tepriji i praksi”.
Dvorana susreta GKR-a skoro da nije bila dovoljno velika za sve zainteresirane koji su željeli posušati ovu tribinu koja je adresirala vrlo aktualnu temu. Okupljene je pozdravio i kratko se obratio izv. prof. dr. sc. Marko Kovačić, predstojnik Centra za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci.
Tribina je održana povodom Međunarodnog dana priziva savjesti koji se obilježava od 1982. godine, a posvećen je prije svega osobama koje zbog svojih uvjerenja ne žele koristiti oružje niti sudjelovati u oružanim sukobima. Na tribini su predstavljeni inicijalni uvidi s radionica koje su riječki nastavnici i profesori, u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci i udrugama Delta i CMS, proveli sa stotinjak riječkih srednjoškolaca. Na radionicama se razgovaralo o temama vojnog roka i priziva savjesti, a u širem kontekstu geopolitičkih i društvenih izazova i rastućeg ulaganja u naoružanje i obranu. Svi panelisti složili su se da je potrebno širiti dijalog i provoditi dodatne edukacije, kako bi mladi bili uključeni u odluke koje ih se tiču i kako bi mogli formirati vlastito mišljenje i donositi informirane odluke o ovim temama.
Panelisti su bili:
- Iva Baraba, nastavnica povijesti, Osnovna škola Podmurvice
- Igor Bezinović, redatelj
- Dijana Kesonja, zamjenica pučke pravobraniteljice, Ured pučke pravobraniteljice RH
- dr. sc. Matija Miloš, ustavni teoretičar i nastavnik na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci
- Sara Sušanj, izvršna direktorica, Udruga Delta
- Zoran Žmirić, književnik i glazbenik
Tribinu je moderirala dr. sc. Valentina Otmačić, zamjenica predstojnika Centra za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci.

























