Obilježen Dan Građevinskog fakulteta

30.06.2023. / vijesti / o sveučilištu

Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća na Kampusu Sveučilišta u Rijeci u petak, 30. lipnja 2023. obilježen je Dan Građevinskog fakulteta. U ime uprave Sveučilišta u Rijeci okupljene je pozdravila prorektorica za digitalizaciju i razvoj prof. dr. sc. Senka Maćešić. Svečanost je predvodio dekan Fakulteta izv. prof. dr. sc. Mladen Bulić, koji se obratio prigodnim govorom, iz kojeg izdvajamo:
Visoko obrazovanje građevinara u Rijeci započelo je 1969. kada su u Višu tehničku građevinsku školu upisani prvi studenti. Fakultet je od svojeg osnutka prolazio kroz brojne organizacijske transformacije, no uvijek s fokusom na kvalitetno obrazovanje i usavršavanje građevinskih inženjera. Danas Fakultet izvodi prijediplomske i diplomske studije u dvije vertikale – sveučilišnoj i stručnoj. Također, Fakultet izvodi i doktorski studij, a provodi i različite oblike stručnog usavršavanja i cjeloživotnog obrazovanja. Na Fakultetu trenutno studira oko 800 studenata, a Fakultet ima 85 zaposlenika, od čega 65 sudjeluje u nastavi. Do danas je na Fakultetu diplomiralo više od 5.000 inženjera, 12 studenata je steklo akademski stupanj magistra znanosti te njih 30 akademski stupanj doktora znanosti. Prije 12 godina preselili smo u ovu zgradu tako da naši studenti imaju izvrsne uvjete za rad, suvremeno opremljene laboratorije te punu podršku od strane nastavnika i stručnog osoblja. Značajno smo povećali udio ECTS-a kroz koje se stječu praktične i stručne kompetencije kroz većinu kolegija na svim studijima u obliku projektnih, programskih i seminarskih radova, praktičnih i laboratorijskih vježbi, kao i kroz intenzivno uključivanje i planiranje  terenske nastave na stručnim predmetima. Važne povratne informacije o radu nastavnika dobivamo od studenata putem studentske evaluacije nastave. Vrednovanja iz studentskih anketa jedan su od kriterija za nagradu rektorice te za nagrade i priznanja dekana. Već nekoliko godina intenzivno radimo na promociji studija u srednjim školama, organizaciji radionica za učenike u okviru Festivala znanosti i Noći istraživača, te je ove godine zabilježeno značajno povećanje interesa za studije na Fakultetu. Za ovu akademsku godinu povećali smo kvotu na prijediplomskom sveučilišnom studiju za 15 mjesta, te smanjili kvotu na prijediplomskom stručnom studiju za isto toliko. To je kvota koju smo imali do 2017. godine, kada je smanjena zbog pada interesa. Prošlogodišnji veći interes od upisnih kvota, pripisujemo svijesti o važnosti građevinske struke u trusnim područjima, kako u sprječavanju oštećenja građevina uslijed potresa tako i u njihovoj obnovi. Intenzivno smo radili i na promociji studija i fakulteta, te nakon objavljenih rezultata državne mature bilježimo vidljive rezultate tog rada. Kvote su realne s obzirom na strukovno područje i nastavne kapacitete. Ako promatramo zapošljivost nakon završenih naših studija, tada su kvote niske. S obzirom da između 60 % i 70 % studenata dolazi iz mjesta izvan Rijeke i trenutno imamo 10 % veći interes studenata na prijavama za studije u odnosu na kvote (1. izbor), vjerujemo da ćemo kvote na prijediplomskim studijima popuniti. Fakultet kontinuirano podržava studentske aktivnosti. Nedavno su studentice i studenti sudjelovali na Građevinijadi u Ohridu. Posebno želim pohvaliti organizaciju trodnevne međunarodne studentske konferencije pod nazivom „GrađevinaRI“ na kojoj je bilo ukupno 60 sudionika s 14 fakulteta iz 6 država. Ovom prilikom se zahvaljujem svim tvrtkama koje su financijski podržale studentske aktivnosti.

Dodijeljena su priznanja studentima, kao i nagrade za nastavnu izvrsnost. (POVEZNICA).