Održan Dan otvorenih vrata laboratorija

23.09.2022. / vijesti / znanstvenici

U sklopu projekta Reconnect science with the blue society (Blue-connect), koji je financiran iz Horizon MSCA Researcher’s Night poziva, s ciljem da na zabavan način približi znanost djeci i mladima, 23. rujna 2022. održan je Dan otvorenih vrata laboratorija Građevinskog fakulteta kroz 5 radionica. U provođenju aktivnosti sudjelovalo je 5 laboratorija i brojni nastavnici.

Uz kratka popularna predavanja, polaznici su bili u mogućnosti sami sudjelovati u provođenju ispitivanja, izradi betonskih elemenata i ispitivanju betonskih konstrukcija, simulaciji pokretanja klizišta oborinama i simulaciji plavljenju obala u današnjim uvjetima i uvjetima podizanja morske razine. Upoznali su se s procesom kruženja vode u prirodi i poroznim asfaltom kao ekološki prihvatljivim materijalom u cestogradnji. U edukativnim radionicama sudjelovali su učenici osnovnih škola, ali i pokoji predškolarac. U organiziranom posjetu bili su razredi iz OŠ Trsat i OŠ Vladimir Gortan, skupina učenika matematičkog kampa, ali i brojna djeca koja su stizala individualno u pratnji roditelja. Cilj organiziranih događanja je bio podići svijest o važnosti pitanja održivosti u graditeljstvu u vrijeme klimatskih promjena i potrebe zaštite našeg okoliša, probuditi interes za građevinarstvo i sve njegove grane. Djeca su pokazala veliko zanimanje za sudjelovanjem i interes za pojmove znanost i istraživanje. Sa velikim zadovoljstvom će posjetiti i glavno događanje – Europsku noći istraživača 30. rujna.