Održan UNIRI Nano-dan

11.10.2022. / vijesti / znanstvenici

Na Kampusu Sveučilišta u Rijeci u nedjelju, 9. listopada 2022. održan je UNIRI Nano-dan i time obilježen Međunarodni dan nanotehnologije, u organizaciji Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije (NANORI). Dvosatni je bogati program prvenstveno bio osmišljen za studijski posjet partnera na projektu STEM BAJKA. Nositelj ovog projekta je Društvo pedagoga tehničke kulture Ogulin, a partneri su uz Sveučilište u Rijeci (NANORI), Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zajednica tehničke kulture Grada Gospića, Gačanka Otočac, Udruga za razvoj zajednice, kreativno i umjetničko izražavanje i ekologiju “Sunce”, Grad Ogulin, Pučko otvoreno učilište Ogulin i Zavičajni muzej Ogulin. Riječ je o projektu financiranom bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u okviru poziva Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a, a sufinancira ga i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Predstojnica NANORI-a izv. prof. dr. sc. Ivana Jelovica Badovinac s Fakulteta za fiziku poželjela je dobrodošlicu gostima i predstavila im rad Centra. Predavanje “Mikro i nanotehnologije: tehnološka revolucija za bolju budućnost” održao je prof. dr. sc. Saša Zelenika, prorektor za strateške projekte s Tehničkog fakulteta, nakon čega su posjetitelji imali priliku sudjelovati u brojnim radionicama koje su za njih osmislili i izvodili djelatnici NANORI-a, posjetiti laboratorije Centra, kao i superračunalo Bura. Svoje studijske programe predstavili su: Tehnički fakultet, Fakultet za fiziku, Fakultet za matematiku i Fakultet informatike i digitalnih tehnologija. Uz učenike trećih i četvrtih razreda gimnazije i strukovne škole Bernardina Frankopana Ogulin, Kampus su posjetili i riječki gimnazijalci zainteresirani za STEM područje.