Održana dodjela Covid-19 zahvalnica

16.05.2022. / vijesti / Dies Academicus

Dodjela zahvalnica Sveučilišta u Rijeci za izniman angažman u pandemiji koronavirusa održana je u ponedjeljak, 16. svibnja 2022. u ”Akvariju” na Kampusu Sveučilišta u Rijeci, u sklopu obilježavanja Dana Sveučilišta – 49. Diesa Academicusa. Zahvalnice su dodijeljene institucijama, kao i znanstvenim timovima sa Sveučilišta u Rijeci – dobitnicima natječaja Hrvatske zaklade za znanost.

Nema boljeg načina da naš 49. Dies Academicus započenemo dodjelom zahvalnica onima koji su u protekle 2 pandemijske godine za naše Sveučilište, naš grad, regiju pa i šire napravili značajne iskorake i uložili požrtvovan i mukotrpan rad. Zahvallice dodjeljuje Senat Sveučilišta, na prijedlog uprave i to onima koji su pomogli da svi skupa zadnje 2 godine lakše prebrodimo, kao i dobitnicima HRZZ projekata iz pandemijskog razdoblja. Vi ste naš život učinili lakšim. Bilo je lijepo biti primjer, kada su tadašnja ministrica prof. dr. sc. Blaženka Divjak i premijer RH mr. sc. Andrej Plenković u srpnju 2020. dodlijeli 11 projekata prijavljenih na Natječaj ”Upravljanje zaraznim bolestima uzrokovanih koronavirusom te društvenim i obrazovnim aspektima pandemije”, od kojih je čak 5 došlo sa Sveučilišta u Rijeci. Protekle 2 godine nisamo slavili Dies uživo, a pred dilemom koja se danas postavlja pred nas: ”Vratiti se na staro ili pronaći nešto novo”, smatram da se trebamo opredijeliti za ovo drugo. Znanost je ovom pandemijom dijelom osnažena, a dijelom se još više razvio skepticizam. Moramo djelovati, jer povratka na staro neće biti, a nova vremena nose nove izazove. Zato nemojmo čekati, nego stavimo glave na okup i razmišljajmo zajedno kako odgovoriti na nove izazove. Dobitnicima zahvalnica naše najdublje poštovanje i zahvalnost, rekla je u uvodnom obraćanju rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija.

U protokolu dodjele zahvalnica sudjelovali su također prorektor za znanost i umjetnost prof. dr. sc. Gordan Jelenić i prorektor za strateške projekte prof. dr. sc. Saša Zelenika.

Institucije

• Klinički bolnički centar Rijeka – zahvalnicu preuzela zamjenica ravnatelja i predsjednica Kriznog stožera KBC-a dr. sc. Diana Maržić, u ime ravnatelja
  • Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije – zahvalnicu preuzeo voditelj Epidemiološkog odjela NZJZ-a mr. sc. Dobrica Rončević, u ime ravnatelja
  • Dom zdravlja Primorsko-goranske županije – zahvalnicu preuzeo ravnatelj doc. dr. sc. Vladimir Mozetič
  • Zavod za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije – zahvanicu preuzeo ravnatelj Davor Vukobrat, dr. med.
  • Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci – zahvalnicu peuzeo prodekan izv. prof. dr. sc. Alen Protić, u ime dekana
  • Katedra za obiteljsku medicinu Medicinskog fakulteta – zahvalnicu preuzela pročelnica prof. dr. sc. Ines Diminić Lisica
  • Thalassotherapia Opatija – zahvalnicu preuzeo ravnatelj prof. dr. sc. Viktor Peršić
  • Studentski zbor Medicinskog fakulteta – zahvalnicu preuzeo predsjednik Tin Vučković