Održano kratko predavanje Mozak i imunosni sustav: neraskidiva veza i u zdravlju i u bolesti

15.02.2024. / vijesti / treća dob

U srijedu, 14. veljače u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Rijeci u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob, održano je predavanje izv. prof. dr. sc. Ivane Munitić Mozak i imunosni sustav: neraskidiva veza i u zdravlju i u bolesti.

Mozak se dugi se niz godina smatrao imunoprivilegiranim organom i stoga je uvriježen stav bio da imunosne stanice ulaze u mozak gotovo isključivo prilikom teških bolesti kao što su upale ili traume mozga i njegovih ovojnica. Ipak, u posljednjih 25 godina slomljen je čitav niz dogmi o suradnji između imunosnog sustava i mozga. Primjerice, opisane su limfne žile koje dreniraju mozak mada se dugo mislilo da takvo što ne postoji, za koroidni splet otkrilo se da predstavlja vrata imunosnih stanica prema mozgu, a za limfocite T saznalo se da utječu na spoznajne funkcije kao i na nastanak i grananje neurona u hipokampusu. Stoga danas znamo da imunosne stanice ne samo nadgledaju i utječu na mozak izvana, nego čak i ulaze u njega. Imunosni nadzor mozga se zato smatra važnim za održanje njegovih fizioloških funkcija, dok se slom imunosnog nadzora veže uz brojne neurodegenerativne i druge bolesti.