Održano predavanje povodom Svjetskog dana prava potrošača u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob

14.03.2024. / vijesti / treća dob

Uoči Svjetskog dana prava potrošača u srijedu, 13. ožujka 2024. u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Rijeci u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob, prof. dr. sc. Emilia Mišćenić održala je predavanje  Zaštita ranjivih potrošača u moderno digitalno doba.

U današnje moderno digitalno doba potrošači su više nego ikad izloženi brojnim prednostima, ali i rizicima koje sa sobom donosi modernizacija i užurbana digitalizacija tržišta. Sve je dostupno brzo, putem interneta u par jednostavnih klikova ili putem kratkog telefonskog razgovora. No, iz pravne perspektive sve što je ugovoreno brzo, kratko traje, odnosno može se pretvoriti u pravu pravnu problematiku. Potrošači su ranjiviji nego ikad, ne samo zbog dobi, lakomislenosti, invaliditeta ili sličnih personalnih karakteristika, već i čitavog niza vanjskih faktora koji utječu na njihove odluke. U njih se ubrajaju palete nepoštenih poslovnih praksi kojima se nerijetko targetira upravo treća životna dob, ali i rizici digitalizacije općenito.