Opatijske ljekovite procedure i pripravci

22.03.2024. / vijesti / znanstvenici

Pod nazivom ”Opatijske ljekovite procedure i pripravci nekad i danas” u četvrtak, 21. ožujka 2024. u Villa Dubravi Thalassotherapie Opatija održan je znanstveno-stručni skup. Organizator skupa bila je Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti srca, pluća i reumatizma Thalassotherapia Opatija, a suorganizatori Katedra za društvene i humanističke znanosti Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Katedra za javno zdravstvo Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci te Grad Opatija.

Riječi dobrodošlice održali su gradonačelnik Opatije g. Fernando Kirigin i ravnatelj Thalassotherapie Opatija prof. dr. sc. Viktor Peršić. Uvodničar u temu predavanjem pod nazivom ”Opatijski liječnici i ljekarnici u doba austrijske uprave – znanstvenici, poduzetnici ili spretni promotori?” održao je prof. dr. sc. Amir Muzur, redoviti profesor na Fakultetu zdravstvenih studija.

Povod organiziranju ovog skupa bile su 3 značajne obljetnice: 180 godina turizma u Opatiji, 135 godina od proglašenja Opatije lječilištem i 25 godina Referentnog centra za zdravstveni turizam i medicinski programirani odmor Thalassotherapie.

Izlaganja su održali:

Ana Brajdić Šćulac, dr. med Od auskultacije i rigidne bronhoskopije do modernog HRCT-a i virtualne bronhoskopije
dr. sc. Tamara Braut Alergijski rinitis: suvremeni pogled
Tea Rosović, dr. med. Lokalna terapija kožnih bolesti nekad i danas
prof. dr. sc. Viktor Peršić Kardiološka rehabilitacija i staze opatijskog zaleđa
prof. dr. sc Tatjana Kehler Kupke i vježbe u fizikalnoj medicini našeg vremena i nekad
Kristijan Zulle, mag. physioth. Masaža danas
doc. dr. sc. Silvije Šegulja Dječje kolonije kao terapijski model
Nataša Skočibušić, univ. spec. med. Kure grožđem, kefirom i druge mode: moderni nutricionistički pogled
doc. dr. sc. Aleksandra Stevanović Histerija
Suzi Petričić, mag. oec. Zdravstvenoturistička ponuda i potražnja u Opatiji našeg doba

KNJIŽICA SAŽETAKA