Petkom u Palači Moise

18.06.2020. / vijesti / sveučilište i društvo

U petak, 12. lipnja 2020. predavanjem prof. dr. sc. Jasne Krstović na temu „Uloga baka i djedova u suvremenom djetinjstvu“ nastavljen je ciklus predavanja za građanstvo u palači Moise u Cresu, znanstveno-edukacijskom centru Sveučilišta u Rijeci. Predavanje, koje je dijelom koncipirano i kao izmjena iskustava s posjetiteljima – bakama i djedovima (nonama i nonićima) ili onima koji će to tek postati – otvorilo je bitna pitanja: koliko se promijenila uloga baka i djedova; kako se snaći u ulozi bake ili djeda; na koji način bake i djedovi mogu pomoći u uspostavljaju obiteljske ravnoteže; te u konačnici, može li se učiti kako biti bolja baka ili bolji djed?  Prof. Krstović na ova je pitanja odgovorila iz perspektive znanstvenice, iznoseći bitne spoznaje s područja pedagogije i srodnih znanosti, ali i iz osobne perspektive bake i majke, dijeleći s prisutnima svoje vlastito iskustvo. I ovaj je susret „Petkom u palači Moise“ privukao maksimalno dozvoljen broj posjetitelja u skladu s epidemiološkim mjerama HZJZ koje i dalje ostaju na snazi.

Sljedećeg petka, 19. lipnja predavanje će održati prof. dr. sc. Juraj Sepčić, professor emeritus Sveučilišta u Rijeci i rođeni Cresanin. Tema predavanja bit će „O zdravlju“ te će pojam „zdravlje“ biti predstavljen kroz razne aspekte i odnose. Na jesen je u planu popratno predavanje o pojmu „bolest“.