Professori emeritusi imaju posebno mjesto na Sveučilištu u Rijeci

22.05.2019. / vijesti / znanstvenici

”Osobito mjesto u povijesti našeg Sveučilišta imate vi, koji ste zavrijedili ovo počasno zvanje. Vaš se glas mora još više čuti, a mi smo tu da Vas pratimo, poručila je rektorica prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija professorima emeritusima  na promociji monografije Professori emeritusi Sveučilišta u Rijeci”, prvog ovakvog izdanja u Hrvatskoj, održanoj danas u Auli Magni Rektorata.

Monografiju su predstavili:

prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci,

prof. emer. Pavao Komadina, predsjednik Vijeća emeritusa Sveučilišta u Rijeci i

Elvira Marinković Škomrlj, glasnogovornica Sveučilišta u Rijeci, urednica monografije

Počasni gosti promocije bili su:

zamjenik gradonačelnika doc. dr. sc. prim. Nikola Ivaniš, u ime Grada Rijeke,

predsjednik Skupštine Primorsko-goranske županije Erik Fabijanić, u ime PGŽ-a,

rektor katedrale sv. Vida msgr. mr. sc. Matija Matičić, u ime Riječke nadbiskupije i

prof. dr. sc. Pero Lučin, raniji rektor Sveučilišta u Rijeci

Dr. Ivaniš pozdravio je u ime Grada Rijeka i prenio pozdrave gradonačelnika mr. sc. Vojka Obersnela: ”Čast mi je biti danas s vama. Vi koji ste uvršteni u ovu knjigu, dobitnici ste mnogih nagrada (često i nagrada Grada Rijeke), a svojim ste ugledom doprinijeli ne samo ugledu Sveučilišta, nego i cijelog našeg zavičaja”.

Erik Fabijanić pozdravio je u ime PGŽ-a i župana Zlatka Komadine: ”Županija blisko surađuje sa Sveučilištem, koje je, po nama, najbolje u Hrvatskoj. Studenti koji studije završe na Sveučilištu u Rijeci, nerijetko stvore zavidne karijere. Također smo, kao županijska Skupština velik dio danas prisutnih profesora nagrađivali našim nagradama”.

Msgr. Matičić pozdravio je u ime nadbiskupa riječkog msgr. Dr. sc. Ivana Devčića Riječke nadbiskupije: ”Radost je i čas biti u ovom eminentnom društvu. Čestitke timu koji je radio na ovoj monografiji, posebno urednici gđi Marinković Škomrlj. Želim da vas Bog i dalje nadahnjuje, da vas vodim mirom, ali da vam ‘ne da mira’ i da vas svih blagoslovi. Vi i dalje stvarate ovo Sveučilište, poručio je Matičić.

Rektorica Prijić Samaržija, u ime Sveučilišta – izdavača ove monografije poručila je: ”Sveučilište s osobitim poštovanjem gleda na sve svoje znanstvenike, koji ga svojim radom promoviraju. Međutim, osobito mjesto u povijesti imate upravo vi koji ste zavrijedili ovo počasno zvanje. Vi, naše prethodnici, otvarali ste vrata nama koji danas stojimo na vašim ramenima. Želim vam mnogo zdravlja i aktivne participacije, jer vaše je iskustvo nemjerljivo. Naše Vijeće emeritusa ja doživljavam poput antičkog senata i nije mi prihvatljiv diskrurz jaza između starih i mladih. Naravno, mladi su nam jako važni i oni su naša budućnost, ali iskustvo i mudrost koje imate, nezamjenljivi su. Ovom monografijom želimo spriječiti da se zaboravu budućnosti otme važan dio naše sveučilišne tradicije. Posebno želim zahvaliti prof. Pavlu Komadini, idejnom začetniku ove knjige i gđi Marinković Škomrlj, izvrsnoj urednici, koja sustavno radi na baštinjenju važne sveučilište tradicije. Dragi emeritusi, želimo da Vijeće bude naše ekspertno tijelo i pozivam vas na tribinu koja će idućeg mjeseca biti održana, a na kojoj će se raspravljati o modelima izbora rektora. Želimo čuti vaše mišljenje. Nadam se da će se vaš glas ubuduće i više čuti, a mi smo tu da vas pratimo!”, zaključila je rektorica.

Prof. Komadina obratio se prisutnima: ”Ovo su ljudi koji su kroz proteklih skoro pola stoljeća promicali ugled Sveučilišta u Rijeci u zemlji i svijetu. Ukupno su napisali više o 5 tisuća znanstvenih radova i preko 500 knjiga! Gdje god se okrenemo – u znanosti, struci, medicini, kulturi, sportu, politici… – prisutni su naši emeritusi. Najvažniji posao – onaj obrazovanja novih naraštaja – tisuća i tisuća studenata – zasigurno je odrađen odlično. Ove knjige ne bi bilo da nije bilo naše rektorice, koja je od ideje u potpunosti stala uz njenu realizaciju. Ne bi je bilo ni da nije bilo naše urednice, koja je životopise pedesetoro ljudi uspjela ujednačiti i sažeti tako bogate životopise na nekoliko stranica, ne izostavljajući najbitnije. Onima koji donese odluke želimo poručiti: Mi smo tu, imamo znanje i rado ćemo pomoći savjetom. Zovite nas!”

Professori emeritusi Sveučilišta u Rijeci, promovirani u ovo počasno zvanje od osnutka Sveučilišta do kraja 2018. su:

akademik LUJO MARGETIĆ

prof. dr. sc. IVO ŽUVELA