Rodno osviještene proračunske politike

22.03.2021. / vijesti / diversity

„Važno je naglasiti da rodno odgovorni proračun ne podrazumijeva zaseban proračun za žene, niti ne stavlja žene u povlašteni položaj u odnosu na muškarce. Isto tako ne podrazumijeva ni određeni iznos javnih resursa koji se koristi za promicanje rodne jednakosti, ni da 50 posto javnih sredstava koriste žene, a 50 posto muškarci. Rodno odgovorni proračun zahtijeva holistički pristup temeljen na ravnopravnosti spolova na cjelokupni proračunski proces koji danas, unatoč formalnoj neutralnosti i jednakom tretmanu, ne osigurava i rodnu jednakost“ ističe doc. dr. sc. Ana Marija Sikirić Simčić s Ekonomskog fakulteta u Rijeci.

Više o rodno odgovornom proračunu i potrebnim preduvjetima za njegovu implementaciju pročitajte u članku objavljenom u 38. Sveučilišnom prilogu Novom Listu – Vox Academiae.