Smart Ri CEKOM-u dodijeljeno 95,4 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz fondova EU

11.03.2020. / vijesti / o sveučilištu

Centar kompetencija za pametne gradove (CEKOM) Smart Ri, inicijativa u kojoj aktivno sudjeluje Sveučilište u Rijeci sa svojim sastavnicama, započeo je prvim aktivnostima početkom ožujka, nakon odobrenja bespovratnih sredstava iz strukturnih fondova EU. Riječ je o projektu koji okuplja 20 partnera, 16 trgovačkih društava i 4 istraživačke institucije, a cilj trogodišnjeg projekta je razvoj čak 36 novih proizvoda.

Ukupna vrijednost projekta iznosi čak 149.647.960,15 kn, dok dodijeljena bespovratna sredstva iznose95.357.525,75 kn.

Partneri koji sudjeluju u Centru kompetencija za pametne gradove u Rijeci su: Smart RI d.o.o., Sveučilište u Rijeci, Pomorski fakultet u Rijeci, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija, Ericsson Nikola Tesla d.d., Hrvatski Telekom d.d., Combis d.o.o., Energetski institut Hrvoje Požar, 3tCable d.o.o., Alarm Automatika d.o.o., Elektrokovina d.o.o., Energo d.o.o., Exevio d.o.o., IOLAP Inc., KD Vodovod i kanalizacija d.o.o., Kreativni odjel d.o.o., Rijeka promet d.d., Apsolon d.o.o., Smart Sense d.o.o. i SmartIS d.o.o.

Nositelj i prijavitelj projekta CEKOM je Smart Ri, trgovačko društvo u vlasništvu Grada Rijeke osnovano s ciljem upravljanja Centrom kompetencija za pametne gradove, odnosno inovacijskim klasterom u svrhu povezivanja gospodarskih subjekata i istraživačkih institucija na projektima istraživanja i razvoja kako bi se doprinijelo rješavanju izazova u pametnim gradovima poput, primjerice, u prometu, energetici, ekologiji, ali i drugim područjima pametne specijalizacije s kojima se suočavaju svi, a posebno veliki gradovi.

CEKOM u Rijeci bit će testni i pokazni centar za „pametne“ tehnologije, u kojem će se provoditi pilot projekti s gradskom upravom i građanima radi unaprjeđenja proizvoda i usluga do razine spremnosti za komercijalizaciju. Upravo će taj kontekst urbanog laboratorija biti najvidljiviji građanima i posjetiteljima Rijeke, koji će po prvi put imati priliku aktivno sudjelovati u primjeni i razvoju najnaprednijih tehnologija.

Centar kompetencija za pametne gradove tako je, kao svoje glavne strateške ciljeve, zacrtao:

• razvoj novih znanja,
  • iniciranje i podržavanje dugoročne istraživačke suradnje između znanosti i industrije u najkompleksnijim istraživanjima,
  • pozicioniranje Grada Rijeke kao testne platforme za provjeru koncepta uz osiguravanje sudjelovanja vodećih tehnološki tvrtki u RH,
  • unaprjeđenje i povezivanje postojeće istraživačke infrastrukture industrije i sveučilišta, te
  • uspostavu kolaboracijske platforme i integriranje u međunarodne projekte (poput Obzor 2020 i InterReg).

Tim putem iskazat će se kompetencije naših istraživača, ali i ojačati pozicija Rijeke i Hrvatske kao razvojnog centra i optimalne lokacije za dugoročne istraživačke projekte.

Dugoročna strategija Grada Rijeke u kontekstu pametnih gradova očituje se i kroz povezivanje rezultata aktivnosti u CEKOM-u s drugim projektima Grada poput Tehnološkog parka Torpedo ili budućeg projekta rekonstrukcije energane bivše Tvornice papira Rijeka, te povezivanje s novoosnovanim Centrom za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost kao i planiranom Inovacijskom arenom Sveučilišta u Rijeci.

U suradnji s projektnih partnera osmišljeno je 6 glavnih razvojnih projekata gdje će se realizirati 36 inovativnih rješenja za proizvode ili tehnologije koje bi trebale olakšati svakodnevni život u našim gradovima:

•   Smart City Surinmo – platforma za povezanu, energetski učinkovitu i dijeljenu urbanu e-mobilnost,

•   Smart City Modesty – centralna big data platforma za energetski učinkovito upravljanje i monitoring pametnog grada uz razvoj portala otvorenih podataka za građane i poslovne subjekte,

•   Smart City Living – platforma za inovativne usluge i proizvode za analizu kretanja u gradu,

•   Smart City Energy – platforma za planiranje i upravljanje energetskom učinkovitošću, javnom rasvjetom i održivim okolišem te gospodarenje otpadom,

•   Smart City Trans – platforma za multimodalnu analizu i upravljanje prometom uz poticanjem inovativnih, održivih, čistih i energetski učinkovitih načina odvijanja prometa,

•   Smart City 4D – platforma za inovativno 4D mapiranje i izradu katastra podzemne infrastrukture uz obradu prikupljenih podataka na superračunalu Bura.