20.04.2021. / vijesti / eu projekti

Sveučilište u Rijeci sudjeluje u Obzor 2020. projektu YUFE Transforming Research and Innovation through Europe-wide Knowledge Transfer – YUFERING. Projekt je započeo 1. ožujka 2021. godine i trajat će 36 mjeseci, a financiran je sredstvima programa Europske unije Obzor 2020., strateškog prioriteta „Znanost s društvom i za društvo“. Koordinator projekta je Sveučilište u Cipru, a uz Sveučilište u Rijeci kao partneri uključeni su svi ostali članovi YUFE mreže.  Projekt doprinosi ostvarenju vizije Europske komisije o povećavanju međunarodne konkurentnosti sveučilišta u Europi kroz stvaranje sveučilišnih saveza, tzv. “Europskih sveučilišta”. Cilj natječaja je omogućiti postojećim savezima, osnovanima kroz Erasmus+ pilot natječaj, povezivanje i razvoj u području znanosti i inovacija.

Kroz projekt će se analizirati postojeće stanje na partnerskim sveučilištima YUFE saveza u područjima poput društveno odgovorne znanosti i inovacija, transfera znanja, planova razvoja znanosti i inovacija, istraživačkih infrastruktura, otvorene znanosti i razvoja karijera znanstvenika te stvoriti zajedničke razvojne strategije u navedenim područjima. Namjera je ostvariti dodatno umrežavanje sveučilišta – članica YUFE saveza, a koje je usklađeno s već započetim povezivanjem u području obrazovanja (kroz Erasmus+ projekt koji je trenutno u provedbi).

U provedbu projekta, kao povezana treća strana Sveučilišta, uključen je Tehnički fakultet u Rijeci.