Započeo jesenji ciklus predavanja iz ekonomije – Od kune do eura – razvoj novca i središnjeg bankarstva

14.10.2022. / vijesti / treća dob

Započeo je prvi po redu jesenji ciklus predavanja iz ekonomije na temu Od kune do eura – razvoj novca i središnjeg bankarstva.

Tako će od 13. do 27. listopada 2022. polaznici i polaznice uz vodstvo profesorica, izv. prof. dr.sc. Bojane Olgić Draženović (FFRI) i doc.dr.sc. Stele Suljić Nikolaj, obraditi teme ususret uvođenju eura – Od kune do eura – razvoj novca i središnjeg bankarstva

Od kune do eura – razvoj novca i središnjeg bankarstva – letak

O predavačicama:

Uz docenticu dr. sc. Stellu Suljić Nikolaj, voditeljica ciklusa je izv. prof. dr. sc. Bojana Olgić Draženović, obje s Ekonomskog fakulteta u Rijeci, katedre za financije i bankarstvo.

Ukratko o ciklusu predavanja:

Zna se da novac kvari čovjeka, tako će biti dovijeka pjevao je svojevremeno Arsen Dedić. Svakodnevno ga koristimo, ali što je novac uopće i kako je nastao? U kratkom ciklusu predavanja, obradit ćemo teme od samog početka i razvoja novaca kroz povijest pa sve do trenutne situacije i uvođenja nove valute.

Svakodnevno u medijskom prostoru svjedočimo većini nepoznatoj terminologiji vezanoj uz monetarne politike i središnje banke, a sada napokon možete saznati njihove tajne. Predavačice s Ekonomskog fakulteta u Rijeci otkrit će nam kako su banke nastale, koje su im prednosti i mane, a saznat ćete nešto i o povijesti hrvatskog novca. Pohađanjem ovog ciklusa prilika je da iz prve ruke napokon saznate sve o aktualnostima kojih su puni medijski članci. Naučite baratati pojmovima kao što su inflacija, eurozona, monetarna politika i na vrijeme se pripremite za dolazak eura.

Predviđeni termini i teme:

Četvrtak 13.10.2022.Razvoj novca kroz povijest 17 – 18:30 FFRI 105
Utorak 18.10.2022.Kako su nastale središnje banke i kojim se poslovima bave?17 – 18:30 FFRI 105
Četvrtak 20.10.2022.Hrvatska narodna banka i monetarno osamostaljenje RH 17 – 18:30 FFRI 105
Utorak 25.10.2022.Europska središnja banka17 – 18:30 FFRI 105
Četvrtak 27.10.2022.Uvođenje eura u Hrvatskoj17 – 18:30 FFRI 105