Započeo proljetni ciklus predavanja iz ekonomije – Financijska pismenost

22.04.2022. / vijesti / treća dob

Po završetku ciklus predavanja o Katedrali Sv. Vida, započeo je ciklus predavanja iz ekonomije na temu Financijske pismenosti.

Tako će od 21. travnja 2022. do 5. svibnja 2022. polaznici i polaznice uz vodstvo profesorica, izv. prof. dr.sc. Bojane Olgić Draženović (FFRI) i prof. dr.sc. Maje Vehovec, obraditi teme poput suvremenih ekonomija, vrijednosnih papira i mirovinskog sustava.

O predavačicama:

Bojana Olgić Draženović izvanredna je profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Članica je Katedre za financije i bankarstvo te nositeljica više kolegija preddiplomskog i diplomskog studija – Monetarna ekonomija, Financijska tržišta i institucije, Investicijska analiza i Upravljanje institucionalnim investitorima. Sudjeluje i u izvođenju nastave na Specijalističkom poslijediplomskom studiju „Financije“ te Specijalističkom poslijediplomskom studiju “Financijske institucije i tržišta” Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Usavršavala se je u zemlji i inozemstvu te sudjelovala na brojnim međunarodnim i domaćim konferencijama. Voditeljica je više znanstvenih projekata iz područja financija s naglaskom na razvoj i poslovanje mirovinskih fondova i investicijskih fondova. Aktivna je i u brojnim programima financijske pismenosti te sudjelovala u edukacijama osnovnoškolaca, srednjoškolaca i poduzetnika. Objavila je preko 60 znanstvenih i stručnih članaka te dvije znanstvene knjige.

prof. dr. sc Maja Vehovec, doktorirala je na Sveučilištu u Rijeci, a postdoktorsko usavršavanje provela je na sveučilištu Cornell, SAD. Nastavnu karijeru napravila je na Sveučilištu u Rijeci kao profesorica mikroekonomije, a znanstveno-istraživačko iskustvo nadogradila je u Ekonomskom institutu Zagreb od 2005. godine do umirovljenja 2019. godine gdje je učestvovala u nizu domaćih i inozemnih projekata od kojih su neki imali reformski karakter u novijoj povijesti ekonomske politike. Obnašala je najvišu znanstvenu dužnost u Hrvatskoj kao predsjednica Nacionalnog vijeća za znanost. Njeni istraživački interesi su u područjima ekonomike rada posebno teme produljenje radnog vijeka zatim financijska i mirovinska pismenost te financiranja zdravstvenog sustava. Evaluatorica je u European Science Foundation, Hrvatske zaklade za znanosti (UKF), Slovenske zaklade za znanost (AARS) i Zaklade Marijan Handžeković. U razdoblju od 2014.-2021. bila je nacionalna je predstavnica Hrvatske u Obzoru 2020, „Europa u promjenljivom svijetu – uključiva, inovativna i promišljena društva“ odnosno Obzor Europe tematske konfiguracije odbora „u sjeni“. Vanjska je suradnica Sveučilišta u Rijeci.

Predviđeni termini i teme:

DatumTemaPredavačVrijeme i mjesto
Četvrtak, 21.4.2022.Financijska pismenostProf. dr. sc. Maja Vehovec17:00 – 18:30 FFRI
Utorak, 26.4.2022.Financijski sustavi u suvremenim ekonomijamaIzv. prof. dr. sc. Bojana Olgić Draženović17:00 – 18:30 FFRI
Četvrtak, 28.4.2022.Vrijednosni papiri – dionice i obvezniceIzv. prof. dr. sc. Bojana Olgić Draženović17:00 – 18:30 FFRI
Utorak, 3.5.2022.Hrvatski mirovinski sustav – 2. i 3. mirovinski stup Izv. prof. dr. sc. Bojana Olgić Draženović17:00 – 18:30 FFRI
Četvrtak, 5.5.2022.Mirovinska pismenost i sustav međugeneracijske solidarnostiProf. dr. sc. Maja Vehovec17:00 – 18:30 FFRI