Čestitka rektorice za Dan žena

08.03.2020. / vijesti / SPEAR

Poštovane i drage žene Sveučilišta u Rijeci, drage kolegice. Upućujem vam u svoje ime i u ime uprave Sveučilišta čestitke povodom nadolazećeg praznika 8. marta – Dana žena. Često danas neki dovode u pitanje treba li i dalje obilježavati 8. ožujka, Međunarodni dan žena. Svakako treba. Kroz više od stoljeća dugu borbu za jednaka prava u društvu kakva su uživali muškarci, žene su postigle mnogo, posebno u zapadnom svijetu. S ponosom mogu ustvrditi da smo Sveučilište koje ima otprilike podjednak broj muškaraca i žena u sveučilišnom Senatu, ali i u ostalim tijelima, rukovodećim pozicijama pa i u upravi Sveučilišta. Ove brojke ponekad idu i u korist žena, a važno je naglasiti kako do njih nije došlo provođenjem mjera pozitivne diskriminacije, kao nekih obveznih i nametnutih standarda. Također, broj naših novih doktorica i doktora znanosti otprilike je podjednak i to je dobar pokazatelj kako žene itekako imaju prostor za razvoj karijera u znanosti i visokom obrazovanju.
Semper magis!