Održan drugi YUFE Talk Show

15.07.2021. / vijesti / yufe

Nakon uspješnog prvog YUFE Talk Showa o univerzalnom dizajnu u organizaciji Sveučilišta u Rijeci, u srijedu, 14. srpnja 2021. održan je i drugi YUFE Talk Show, s temom Šest ključnih osobina za snažnu poslovnu viziju. Predavanje je održao Andy Mew, voditelj podrške za start-up na Sveučilištu u Essexu. Predavanju je prisustvovalo oko 40 sudionika iz 12 različitih zemalja iz Europe.

Tijekom jednosatnog predavanja Mew je govorio o tome što je potrebno za uspjeh u svijetu poslovanja i poduzetništva, osvrćući se na misli poznatog britansko-američkog autora i motivacijskog govornika Simona Sineka. Bitno je istaknuti da imati viziju ne znači predviđati budućnost, već steći prave vještine koje uspjeh čine mogućim. Kao što tvrdi Sinek, pametne tvrtke i institucije primorane su mijenjati način na koji predstavljaju svoj rad – umjesto objašnjavajući ‘što’, počinju od ‘zašto’, objašnjavajući svoju svrhu.

Mew je nastavio usporedbom vođe s menadžerima, objašnjavajući kako se vizija (jedinstvena i dugoročna) razlikuje od ciljeva (generičkih i kratkoročnih). Da bismo išli u korak s ovom 4. industrijskom revolucijom, ljudi će morati promijeniti svoje razmišljanje i neprestano razvijati svoje vještine i proširivati znanje.

Za snažnu poslovnu viziju potrebno je imati neke temeljne vrijednosti, biti kreativan, biti lider, okružiti se istomišljenicima, razmišljati o rastu (engl. growth mindset) i krenuti u akciju.

Mew je spomenuo i nešto što nazivamo teorijom regulatornog fokusa (engl. regulatory focus theory), koja objašnjava percepciju ljudi u procesu donošenja odluka. Osoba može ili prihvatiti zadovoljstvo gledajući prema naprijed ili može pokušavati izbjeći bol gledajući unatrag/dolje.