Održano kratko predavanje “Klizišta: prirodne katastrofe i ljudske greške”

18.01.2024. / vijesti / treća dob

Prvo predavanje u 2024. godini iz ciklusa kratkih besplatnih predavanja Sveučilišta za 3. dob održano jučer u 17 sati na Filozofskom Fakultetu, bilo je posvećeno klizištima.

Prof. dr. sc. Željko Arbanas s Građevinskog fakulteta predstavio je klizišta kao jednu od najčešćih i najopasnijih prirodnih nepogoda koja u svijetu odnosi brojne živote i stvara ogromnu ekonomsku štetu. Prikazali su se različiti tipovi klizišta, uvjeti nastanka klizišta, njihove značajke i posljedice kao i primjeri klizišta u svijetu i u Hrvatskoj, s posebnim osvrtom na klizišta u okolici Rijeke i u dolini Rječine. Predavanjem su obuhvaćeni i pristupi u smanjenju opasnosti od klizišta i utjecaj klimatskih promjena na vjerojatne pojave klizišta u budućnosti.

Raspored kratkih besplatnih predavanja možete pronaći na linku.