Vijeće za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci održalo prvu sjednicu

29.09.2021. / vijesti / diversity

Na prvoj sjednici Vijeća za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci, održanoj 15. rujna 2021. godine, članovima Vijeća predstavljeni su projekt „Podrška i provedba planova za rodnu ravnopravnost u akademskoj zajednici i istraživanjima“ (engl. Supporting and Implementing Plans for Gender Equality in Academia and Research, SPEAR), Plan rodne ravnopravnosti Sveučilišta u Rijeci 2021. – 2025. (Gender equality plan, GEP), Akcijski plan za 2021. godinu te dokumenti:

1.       Priopćenje Vijeća časti Sveučilišta u Rijeci vezano uz odredbe Etičkog kodeksa o spolnom uznemiravanju
2.       Izjava Senata Sveučilišta u Rijeci o politikama postupanja u vezi s prevencijom i zaštitom od spolnog uznemiravanja
3.       Sveučilište u Rijeci – sigurno mjesto, bez spolnog uznemiravanja, smjernice
4.       Odluka o prikupljanju, evidentiranju i obradi podataka razlučenih prema spolu
5.       Preporuka o unaprjeđenju rodne ravnoteže pri imenovanjima
6.       Izjava o uporabi rodno osjetljivog jezika na Sveučilištu u Rijeci
Dokumenti su dostupni na mrežnim stranicama Sveučilišta, u dijelu Različitost i uključivost.

Uloge članova Vijeća za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci:

– koordinacija i praćenje provedbe mjera GEP-a na svojim sastavnicama te komuniciranja istoga unutar Vijeća
– promicanje važnosti rodne ravnopravnosti, uočavanja, bilježenja i razmjene dobrih praksi
– predlaganje prioriteta djelovanja za sljedeće godine u skladu s GEP-om.

Vijeće za rodnu ravnopravnost Sveučilišta u Rijeci će u sljedećem razdoblju izraditi smjernice o rodno osjetljivom jeziku kojima će se doprinijeti uporabi rodno nediskriminirajućeg i uključiva jezika u pisanim dokumentima te pisanoj i usmenoj komunikaciji na Sveučilištu u Rijeci i sastavnicama.