KATEGORIJE

Drugi dan konferencije

07.07.2025. / vijesti / diversity

Drugi dan međunarodne znanstveno-stručne konferencije „Znam: Unaprjeđenje kompetencija za kvalitetno visoko obrazovanje bez prepreka“ protekao je u znaku važnih tema vezanih uz inkluziju, pristupačnost i mentalno zdravlje u visokom obrazovanju.

Program je otvorio doc. dr. sc. Marijan Tustonja sa Sveučilišta u Mostaru predavanjem o razvoju komunikacijskih kompetencija za inkluzivno visoko obrazovanje. Istaknuo je važnost osnaživanja nastavnog i nenastavnog osoblja za pristupačnu i učinkovitu komunikaciju sa studentima i studenticama s invaliditetom te drugim ranjivim skupinama. Poseban naglasak stavio je na razvoj osjetljivosti, razumijevanje komunikacijskih barijera i primjenu inkluzivnih praksi u svakodnevnom radu.

Nakon predavanja uslijedila su dva tematska razgovora – o univerzalnom dizajnu te asistivnoj tehnologiji u obrazovanju. Moderatorica razgovora o univerzalnom dizajnu bila je Mirta Zekanović iz Udruge „Znam“. Izv. prof. dr. sc. Iva Mrak s Građevinskog fakulteta u Rijeci osvrnula se na razlike između inkluzivnog i univerzalnog dizajna s primjerima iz prakse. Dodatnu praktičnu primjenu univerzalnog dizajna u visokoškolskoj nastavi prikazala nam je prof. dr. sc. Sanja Skočić Mihić s Učiteljskog fakulteta u Rijeci, a kolegica Ljupka Mihajlovska s Univerziteta u Beogradu dodatno je istaknula važnost univerzalnog dizajna za osiguravanje prostorne pristupačnosti.

Važnost primjene asistivne tehnologije u kontekstu visokog obrazovanja istaknuta je u razgovoru pod vodstvom Sandre Nuždić iz Savjetovališta za akademsku prilagodbu. Kolega Saša Grbić (Univerzitet u Banjoj Luci) i kolegica Mateja Vukašinec (tvrtka E-Glas) su svatko iz svoje perspektive razgovarali o dostupnim opcijama asistivne tehnologije na tržištu, pogotovo za studente s oštećenjem vida te dali brojne primjere iz prakse. Posebno je dojmljiv bio osvrt doktoranda Petra Pupavca s Fakulteta za fiziku u Rijeci, koji je kroz vlastito iskustvo opisao kako asistivna tehnologija – poput SmartNav uređaja kojim se računalom upravlja pokretima glave – može imati presudnu ulogu u obrazovanju osoba s invaliditetom.

U znanstvenom dijelu programa, prof. dr. sc. Sanja Smojver Ažić s Filozofskog fakulteta u Rijeci predstavila je rezultate petogodišnjeg istraživanja psihološkog funkcioniranja studentske populacije Sveučilišta u Rijeci koje se provodi na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci. Istraživanje je temelj za razvoj sustava podrške studentima, koji već niz godina uspješno provodi Sveučilišni savjetovališni centar. Izv. prof. dr. sc. Marina Vidaković sa Sveučilišta u Zadru prikazala je preliminarne rezultate istraživanja o potrebama nastavnog osoblja u radu sa studentima koji imaju teškoće mentalnog zdravlja provedenog s ciljem unaprjeđenja podrške u sustavu visokog obrazovanja za studente s teškoćama mentalnog zdravlja.

Panel rasprava koja je uslijedila okupila je predstavnice svih studentskih savjetovališta u Hrvatskoj. Panel je moderirala studentica psihologije Klara Grašić, a raspravljalo se o izazovima u savjetodavnom radu, važnosti suradnje s nastavnim osobljem i zajednicom, nedostatku resursa, stigmi i potrebi za većom pismenošću u području mentalnog zdravlja.

Službeni dio dana zaključen je interaktivnim događajem „Živa knjižnica“ u kojem su studenti i studentice Vivien Balint, Janko Iskra, Luka Ivanić i Antonija Zlatarić podijelili vlastita iskustva studiranja. Cilj ovog formata bio je omogućiti sudionicima izravni dijalog s „živim knjigama“ te bolje razumijevanje izazova i potencijala studenata iz ranjivih skupina.

Konferencija je završila s jasnom porukom: unaprjeđenje visokog obrazovanja mora uključivati sustavne napore za osiguravanje jednakih prilika za sve, osobito za studente s invaliditetom i druge podzastupljene skupine. U dojmovima sudionika ističe se zahvalnost i inspiracija za daljnji rad, a jedna od sudionica ovako je sažela svoje iskustvo:

“Sudjelovanje na konferenciji ZNAM bilo je nevjerojatno inspirativno i poticajno iskustvo. Svako predavanje, panel, izlaganje i radionica obogatili su me znanjem, iskustvom i motivacijom za daljnje zalaganje za inkluzivno obrazovanje. Nadam se da će ovakvi događaji postati redovita praksa jer zajedno možemo učiniti obrazovanje dostupnim i kvalitetnim za sve – na svim razinama.”

_______________________

Organizatori konferencije su Udruga za mlade i studente s invaliditetom Primorsko-goranske županije “Znam” i Savjetovalište za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Koordinacijom Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom za podršku u visokom obrazovanju i Regionalne mreže za podršku studentima s invaliditetom.

Skip to content