U auli Građevinskog fakulteta na Kampusu Sveučilišta u Rijeci u ponedjeljak, 28. listopada 2024. otvorena je 8. ADRIATECH – Hrvatska izložba inovacija u građevinarstvu u organizaciji SUIR-a – Saveza udruga inovatora Rijeke. Izložba se održava od 28. do 31. listopada 2024. uz financijsku potporu Primorsko-goranske županije. Suorganizatori izložbe su Hrvatska zajednica inovatora Zagreb (HZI), Udruga građevinskih fakulteta Hrvatske, Zajednica tehničke kulture Primorsko-goranske županije i Građevinski fakultet u Rijeci, uz potporu Centra za inovacije i transfer tehnologije Rijeka. Na izložbi je predstavljeno ukupno 40 inovacija inovatora i inovativnih tvrtki, Građevinskog i Arhitektonskog fakulteta u Osijeku, Građevinskog fakulteta u Mostaru, Tehničkog fakulteta i Građevinskog fakulteta iz Rijeke, te inovacije iz sedam zemalja Europe i svijeta.
Osnovni cilj izložbe je približiti inovacije akademskoj zajednici, uvažavajući aktivnosti koje provodi Nacionalno inovacijsko vijeće, kojim uz ministra gospodarstva supredsjedava ministar znanosti. U svim europskim dokumentima, povezuju se istraživanja i inovacije te razrađuje trokut znanja između obrazovanja, istraživanja i inovacija što čini temelj za postizanje sinergijskih učinaka ulaganja u znanost i inovacije iz nacionalnih, regionalnih i međunarodnih fondova.
Ulaganja u znanost i inovacije, pa onda i u transfer tehnologije omogućiti će da javna hrvatska sveučilišta postanu međunarodno kompetitivna, odnosno, sveučilišta koja stvaraju novu znanstvenu, društvenu, kulturnu i gospodarsku vrijednost. Interakcijski mehanizam kojim se ovo može ostvariti su zajednički istraživački projekti u kojem surađuju javna sveučilišta i gospodarstvo. Time se osnažuju mehanizmi transfera znanja, tehnologije i intelektualnog vlasništva s javnih sveučilišta u gospodarstvo te komercijalizacija rezultata istraživanja.
Na samom početku izložbenog događanja održan je 3. Inovacijski forum pod nazivom „Inovacije u građevinarstvu – jačanje transfera znanja“, koji su organizirali Hrvatska zajednica inovatora iz Zagreba i Građevinski fakultet u Rijeci. Uz pozdravne riječi dekana Građevinskog fakulteta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Mladena Bulića, predsjednika Hrvatske zajednice inovatora prof. dr. sc. Miljenka Šimprage te prof. dr. sc. Nikole Mrvca, državnog tajnika za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, na forumu se održalo četiri pozvana predavanja. Na samom početku sudionicima su se obratile djelatnice Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije (Centar za inovacijske inicijative), Lea Perinić, MBA, univ. spec. oec. i Martina Vižintin, dipl. oec. koje su održale prezentaciju pod nazivom „Jačanje inovacijske kulture na UNIRI: Uloga Centra za inovacijske inicijative“. One su u svojoj prezentaciji prezentirale rad Centra za inovacijske inicijative (CII), koji djeluje u sklopu Sveučilišnog centra za istraživanje i inovacije, kao središnjoj točki za inovacije i transfer znanja na Sveučilištu u Rijeci. Fokus predavanja bio je na uključivanju Sveučilišta u Rijeci u različite europske projekte iz područja inovacija, valorizacije i transfera znanja i tehnologije. Aktivnosti CII-a usmjerene su na poticanje inovacijske kulture, poduzetništva temeljenog na znanju te zaštitu i komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja. U prezentaciji je bilo riječi na koji način Centar povezuje partnere iz akademske zajednice, gospodarstva, lokalne samouprave, civilnog sektora i šire zajednice i razvija alate za suradnju i provedbu inovacijskih aktivnosti, doprinoseći tako trećoj misiji sveučilišta – povezivanju znanosti i društva.
Nakon toga uslijedilo je predavanje pod nazivom „Konstruiranje i razvoj proizvoda – Stalna na tom svijetu samo mijena jest“ kojeg je održao dr. sc. Dorian Marjanović, Professor emeritus sa Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Profesor Marjanović se osvrnuo na nova znanja, tehnološki napredak, rastuće društvene potrebe i stečena iskustva kao ključnim ulogama u evoluciji procesa konstruiranja i konstruktora. Simbioza dostignuća računalnih tehnologija, znanosti o konstruiranju i ostalih znanstvenih područja omogućila je kreiranje složenih, inovativnih i održivih proizvoda u skladu s društvenim potrebama o čemu je bilo dosta riječi unutar same prezentacije. U prezentaciji je dan prikaz razvoja područja konstruiranja i razvoja proizvoda ističući važnost suradnje gospodarstva i akademije. Tijekom izlaganja, ilustriran je razvoj područja odabranim znanstveno istraživačkim projektima.
U trećem pozvanom predavanju sudionicima se obratila izv. prof. dr. sc. Paulina Krolo, pomoćnica dekana za laboratorijske djelatnosti i voditeljica laboratorija za konstrukcije pri Građevinskom fakultetu u Rijeci koja se u svojoj prezentaciji pod nazivom „Suradanja akademske zajednice i gospodarskog sektora – razvoj inovacija“ dotaknula razvoja inovativnih materijala i konstrukcijskih elemenata, te stvaranje novih tehnologija u građevinarstvu kao sastavnih dijelova svake industrije, posebice kada je riječ o modernizaciji koja doprinosi brzini gradnje kako bi se zadovoljile rastuće potrebe modernog društva. Profesorica Krolo je naglasila kako suradnja akademske zajednice i gospodarskog sektora omogućuje pristup resursima što je ključno za napredna istraživanja, razvoj novih tehnologija i inovacija. Na predavanju je predstavljena suradnja Fakulteta i gospodarskog sektora kroz nekoliko inovacijskih projekata koji su rezultirali razvojem inovativnih građevinskih proizvoda namijenjenih za gradnju zgrada nulte energije.
Na samom kraju 3. Inovacijskog foruma pozvano predavanje su održali direktor tvrtke StiroDom engineering d.o.o. iz Splita gospodin Mario Franić, konstrukcijski inovator te Krunoslav Hančar, bacc. ing. aedif., projektant u istoimenoj tvrtki. U svojoj prezentaciji pod nazivom „Protupotresno energetski učinkovita gradnja upotrebom StiroDom ICF (Insulating concrete form) sustava izgubljene oplate“ kolege su prezentirale inovacijske proizvode svoje tvrtke, konkretno zidne sustave ModulBlock, ModulBlock firestop-one, ModulBlock firestop-two, kao i međukatno-krovne sustave ModulMonta i Modulispuna. U prezentaciji je dano nekoliko primjera dobre prakse koje je provela tvrtka StiroDom engineering d. o. o.