KATEGORIJE

Dan otvorenih vrata vodika na Cresu

08.07.2025. / vijesti / inovacije

Institucionalni predstavnici nacionalnih, regionalnih i lokalnih vlasti, članovi akademske zajednice, poslovni partneri, drugi zainteresirani industrijski lideri i lokalna zajednica okupili su se danas u Cresu na Danu otvorenih vrata vodika i prezentaciji testnog poligona vodika koji se trenutno razvija na otoku u okviru inicijative Dolina vodika Sjevernog Jadrana (NAHV). Događaj, čiji su domaćini bili Grad Cres i ECUBES, zajednički voditelji poligona, okupio je predstavnike iz Hrvatske, Slovenije i Italije.
Vjekoslav Jukić, načelnik sektora za energetsku politiku i planiranje ispred Ministarstva gospodarstva i hrvatski predstavnik u Zajedničkoj radnoj skupini NAHV, upravljačkom tijelu transnacionalne inicijative koja pokriva područje Hrvatske, talijanske Autonomne regije Furlanije-Julijske krajine i Slovenije, otvorili su program zajedno s domaćinom, Marinom Gregorovićem, gradonačelnikom Grada Cresa. Stephen Taylor, strateški koordinator Zajedničke radne skupine NAHV, pružio je širi kontekst inicijative NAHV.
Profesorica Ankica Kovač sa Sveučilišta u Zagrebu predstavila je ulogu vodika u tranziciji na obnovljive izvore energije i povezala očekivane rezultate testnog projekta NAHV na Cresu s hrvatskom strategijom za vodik. Aleksander Gerbec, osnivač i generalni direktor tvrtke ECUBES, pružio je detaljan prikaz korištenja vodika za pomorski i cestovni promet na Cresu zajedno s direktorom Otočke razvojne agencije OTRA, Ugom Toićem. Govornici su naglasili stratešku važnost otočne infrastrukture za tranziciju cresko-lošinjskog otočja na čistu energiju. Toić je naglasio sustavno upravljani proces dionika usmjeren na dobrobit stanovnika otoka i integriran u ambiciju da uskoro, zajedno s Lošinjem, postanu neto nulti arhipelag.
Anita Tregner, stručnjakinja za inovacije iz META Circularity, pridružila se Jukiću, Gerbecu i Toiću na okruglom stolu zajedno s Mariom Perićem iz Končara i Marinom Valjakom iz Elektroprojekta. Potonja dvojica uključena su u provedbu testnog poligona na Cresu. Tregner je naglasila da uspjeh Vodikovog ekosustava Sjeverni Jadran, koji se pored NAHV-a razvija dalje zahvaljujući novim inicijativama poput NACHIP-a i NASCHA*, obje sufinancirane od strane EU, nije slučajnost. To je rezultat temeljite analize tržišta temeljene na dubokom razumijevanju energetskih potreba koje predstavljaju temeljni gradivni blok za pilot rješenja koja uključuju velik broj dionika. Perić je izrazila interes Končara za podršku razvoju integriranih energetskih sustava, poput onog koji se razvija na otoku Cresu. Sanjin Kuljanić iz Jadrolinije, jednog od najvećih europskih pomorskih prijevoznika, izrazio je da i njihovi tvrtki analiziraju mogućnosti korištenja čistog vodika kao prihvatljivog energetskog vektora.
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE, ZABRANA DO 3. srpnja 2025., 12:45
Dan otvorenih vrata za vodik završio je posjetom demonstracijskoj lokaciji.
Događaj je pokazao snažnu lokalnu podršku tranziciji na čistu energiju i ojačao ulogu Cresa kao jedne od najnaprednijih lokacija u okviru Doline vodika Sjevernog Jadrana u unapređenju vodikovog gospodarstva u Kvarneru i cijeloj Primorsko-Goranskoj županiji.

O NAHV-u – Sjevernojadranska vodikova dolina
Glavni cilj NAHV-a je stvaranje gospodarskog, društvenog i industrijskog ekosustava temeljenog na vodiku. To će potaknuti gospodarski rast, stvarajući nove mogućnosti zapošljavanja u okviru zelene i digitalne tranzicije te, stvaranjem uvjeta za širu replikabilnost dostignutih rezultata na širem području EU, doprinijeti stvaranju europskog vodikovog gospodarstva.
Kako bi se ispunili ovi ciljevi, projekt NAHV uključuje dobro ukorijenjeno partnerstvo 37 organizacija, koje pokrivaju transnacionalno srednjoeuropsko područje triju teritorija – Hrvatske, Autonomne regije Furlanije-Julijske krajine (Italija) i Slovenije, demonstrirajući prekograničnu integraciju proizvodnje, distribucije i potrošnje vodika te izgradnju kapaciteta za godišnju proizvodnju vodika od preko 5000 tona, od čega se očekuje da će se preko 20 % razmijeniti unutar područja NAHV-a.
Projekt je strukturiran oko 17 testnih poligona u povezanim ekosustavima, grupiranih u tri glavna stupa – industrije koje je teško dekarbonizirati, energetski i prometni sektor. To su stvarni slučajevi za pilotiranje globalnih tržišta vodika, prelazeći s razine tehnološke spremnosti (TRL) 6 na početku na TRL 8 do kraja projekta.
Bit će demonstrirane četiri primjene gorivih ćelija u energetskom i prometnom sektoru. Testne primjene će se zatim proširiti na industrijsku razinu kao model koji se može ponovljivo primijeniti, doprinoseći dekarbonizaciji triju teritorija korištenjem obnovljivih izvora energije za poboljšanje otpornosti sustava, sigurnosti opskrbe i energetske neovisnosti.
Ponovljivost će se osigurati za cijeli NAHV model, uz primjenu najmanje pet dodatnih vodikovih dolina u Europi, posebno u srednjoj i jugoistočnoj Europi.
Više o NAHV-u pročitajte na: www.nahv.eu.
Kontakt
Tanami Pirnat Kopač, META Circularity, NAHV C&D voditelj (www.tanami.pirnat.kopac@meta-circularity.eu)
Jurij Giacomelli, META Circularity, NAHV C&D voditelj (jurij.giacomelli@meta-circularity.eu)
Ili pišite na: communication@nahv.eu.
Za više informacija posjetite početnu stranicu NAHV-a: www.nahv.eu.

Skip to content