KATEGORIJE

Filozofski fakultet novi dom biblioteka Milana Kangrge i Danka Grlića

15.04.2025. / vijesti / zaključivanje / concluding

Potpisivanjem Ugovora o donaciji vrijednih knjižnih fundusa poznatih hrvatskih filozofa 20. stoljeća i sveučilišnih profesora, Milana Kangrge i Danka Grlića, riječki je Filozofski fakultet danas postao bogatiji za mnoštvo zanimljivih i poučnih knjiga, među kojima se nalazi i niz osobnih spisa Grlića i Kangrge, koji će omogućiti bolju revalorizaciju jedne sjajne epohe u povijesti hrvatske filozofije, kulture i znanosti. Koliki je točan broj doniranih djela, znat će se nakon što Filozofski fakultet popiše svu građu koja je trenutačno složena u čak 150 kutija.

Ugovore o donaciji vrijednih fundusa potpisali su: rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, v. d. dekanice Filozofskog fakulteta izv. prof. dr. sc. Barbara Kalebić Maglica, hrvatski filmski scenarist i redatelj Rajko Grlić, ujedno i počasni doktor Sveučilišta u Rijeci, te Ognjana Končar, nasljednica biblioteke Milana Kangrge.

Milan Kangrga bio je sveučilišni profesor etike, a Danko Grlić sveučilišni profesor estetike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Osim što su bili jedni od pokretača i aktivnih sudionika glasovite Korčulanske ljetne škole, koja je od 1963. do 1974. okupljala najutjecajnije europske i svjetske intelektualce poput Jurgena Habermasa, Herberta Marcusea i Jean-Paula Sartrea, veže ih i tada rijetko međunarodno prepoznat filozofski časopis Praxis. Časopis je pokrenula skupina teoretičara filozofije prakse, tzv. praxisovci, a izlazio je u izdanju Hrvatskog filozofskog društva.

Praxis je oko sebe uspio okupiti znatan broj onovremenih europskih i američkih filozofa najrazličitijih stavova, od neortodoksnih marksista, preko fenomenologa do analitičkih filozofa, a gotovo je ravnopravno objavljivao tekstove filozofa s tadašnjeg istoka i zapada. Objavljivanjem kritičkih tekstova protiv tadašnje vladajuće lenjinističke teorije i prakse, časopis je u prvim godinama izlaženja imao respektabilan ugled ne samo u uglednim filozofskim krugovima, već i u široj kulturnoj javnosti kako na zapadu tako i na istoku.

Donacija knjiga jedna je od aktivnosti programa Zaključivanje (Concluding), u sklopu kojeg je raznim događajima i skupovima obilježen završetak dosadašnje uprave Sveučilišta u Rijeci. Kako navodi aktualna rektorica Prijić-Samaržija, dijelom programa pod nazivom “Kultura zaborava” nastoji se ispuniti dužnost akademske zajednice da skrbi o baštini, a donacijom knjiga cilj je osvijestiti vrijednost knjige kao način očuvanja prošlosti.

Donirane biblioteke, dodaje izv. prof. dr. sc. Kalebić Maglica, bit će smještene u predvorju Filozofskog fakulteta, čime će knjige biti dostupne svima koji žele čitati, istraživati i misliti.

Fotografije: Vedran Karuza (Novi list)

Skip to content