Europska komisija objavila je 15. srpnja novu Europsku ljestvicu uspjeha u inoviranju (EIS-European Innovation Scoreboard). Riječ je o komparativnoj analizi učinka inovacija u zemljama EU, drugim europskim zemljama i određenim zemljama izvan Europe.
Ljestvica pomaže u procjeni relativne snage i slabosti nacionalnih inovacijskih sustava i u identificiranju izazova s kojima se zemlje moraju suočiti. Prema rezultatima, zemlje Europske unije svrstane su u četiri grupe: lideri inovacija (Innovation Leaders), jaki inovatori (Strong Innovators), umjereni inovatori (Moderate Innovators) i inovatori u nastajanju (Emerging Innovators).
Švedska je ponovno preuzela položaj najinovativnije države članice od Danske, koja je predvodila EU od 2020. do 2024. godine. Irska, vezano uz kontinuiran rast od 2020. godine, predvodi skupinu snažnih inovatora s malom prednošću ispred Belgije. Cipar i Mađarska bilježe značajniji pad u rezultatima čime su promijenili kategoriju u onu sa slabijim inovacijskim uspjehom u odnosu na 2024. godinu, a na samom dnu ljestvice su Latvija, Bugarska i Rumunjska.
Hrvatska bilježi rast od 19,4 postotnih bodova od 2018. godine te je ušla u skupinu umjerenih inovatora koju predvodi Malta, a u kojoj su, uz ostale, i Italija, Španjolska, Portugal te Češka.
Između 2024. i 2025. Hrvatska bilježi rast za indikatore koji se odnose na stalna ulaganja (+35,5% bodova), ulaganja u informacijske tehnologije (+28,7% bodova) i ljudske resurse (+11,8% bodova). Najbolje rezultate Hrvatska bilježi u indikatorima povezanim s visokotehnološkim uvozima izvan EU-a, troškovima rizičnog kapitala te troškovima povezanim s inovacijom. Najveći rast u odnosu na 2018. godinu zabilježen je i u odnosu na računalstvo u oblaku, a od prošlogodišnjeg izvještaja bilježi se i značajan rast u odnosu na nove doktore znanosti.
Više o European Innovation Scoreboard metodologiji možete pročitati na mrežnim stranicama Europske komisije, a dokument možete preuzeti na poveznici.