Pomorska industrija kamen je temeljac globalne trgovine i suočava se sa sve većim izazovima, dok automatizacija i digitalna transformacija otvaraju nove perspektive inovacija, ali povezane s pitanjima koja se odnose na sigurnost radne snage, etičke implikacije i rizike kibernetičke sigurnosti. Kao jednu od aktivnosti projekta INNO2MARE, Sveučilište u Antwerpenu (Belgija) i Sveučilište u Rijeci (Hrvatska) u tom su kontekstu organizirali Inovacijski doručak pod nazivom „Automatizacija i digitalna transformacija u pomorskoj industriji: prednosti, rizici i izazovi“. Događaj je imao za cilj pružiti platformu za profesionalce iz industrije i akademsku zajednicu za raspravu o budućnosti pomorskih operacija u digitalnoj eri istaknuo je potrebu za uravnoteženim pristupom koji iskorištava tehnološki napredak uz rješavanje potencijalnih rizika, osiguravajući održivi razvoj u pomorskom sektoru.
Prof. dr. sc. Saša Zelenika, voditelj Vijeća za inovacije INNO2MARE, otvorio je događaj istaknuvši potrebu rasprave o primjeni umjetne inteligencije i općih tehnologija automatizacije u pomorskom sektoru s prisutnim industrijskim i akademskim predstavnicima. U govoru koji je održala Eveline Buyck raspravljalo se o metodologijama za uspostavljanje ekosustava oko ili unutar Blue Clustera – udruženja 194 poduzeća, od kojih su 103 jedinstvena. Naglasila je važnost stvaranja snažnih ekosustava udruživanjem kompanija, akademskih institucija i relevantnih dionika za poticanje inovacija u pomorskom gospodarstvu putem mrežnih događaja i korporativnih dana koji potiču suradnju, u konačnici potičući održivi razvoj i inovativne projekte.
Na panel raspravi koju je moderirao prof. dr. sc. Saša Zelenika sudjelovali su prof. dr. sc. Marina Ivašić-Kos (Fakultet za informatiku i digitalne tehnologije & AIRI centar Sveučilišta u Rijeci), Jurij Mimik (stručnjak za strateški razvoj Luke Koper), prof. dr. Dirk van Rooy (Laboratorij za bihevioralni dizajn Sveučilišta u Antwerpenu), Yves van Seters (Pomorska akademija u Antwerpenu), i dr. Ali Anwar (Sveučilište u Antwerpenu i imec-IDLab). Raspravi se pridružila i gospođa Eveline Buyck.
Sudionici panela odgovorili su na neke od gorućih izazova pomorske industrije, ističući potrebu za uključivanjem i zaštitom radne snage. Ovaj element mora uključivati dodatne inicijative za usvajanje novih tehnologija kroz obrazovanje radnika. Pristup usmjeren na čovjeka neizbježan je u odnosu na umjetnu inteligenciju i koristio bi pomorskim tvrtkama i radnicima.
Sigurnost i pouzdanost umjetne inteligencije bile su horizontalne teme razgovora, ističući rizike od pristranosti u sustavima umjetne inteligencije i njihovu potencijalnu zlouporabu, što bi moglo dovesti do kršenja sigurnosti. Potreba za rigoroznim testiranjem, transparentnošću i usklađenošću s propisima je stoga ključna. Ovdje postoji napetost između inovacija i propisa, pri čemu propisi odgađaju implementaciju novih tehnologija. To je potaknulo govornike da istaknu hitnu potrebu za pronalaženjem ravnoteže između regulative – koja pruža sigurnost i štiti različite dionike s jedne strane, i inovacija i novih tehnologija – koje, s druge strane, pokreću gospodarski rast. Panelisti su se također dotakli ključnih elemenata gorućih pitanja u pomorskoj industriji i odgovarajućih inovacija, te složenog pitanja integracije AI tehnologija u ovaj sektor kroz različite aspekte pomorske industrije, uključujući automatizaciju, digitalnu transformaciju, implikacije na radnu snagu i regulatorni okviri.
Daljnje rasprave o ovim područjima moraju se organizirati kako bi se izvukli konkretni zaključci i izradio putokaz za strukturiranu promjenu.
Projekt INNO2MARE financiran je u okviru programa Obzor Europa, koji objedinjuje 19 organizacija iz Hrvatske, Slovenije i Belgije u nizu aktivnosti usmjerenih na digitalnu i zelenu tranziciju pomorskog sektora, sve s ciljem jačanja kapaciteta ekosustava Zapadne Slovenije i Jadranske Hrvatske za izvrsnost u istraživanjima i inovacijama.