U Auli Magni Rektorata Sveučilišta u Rijeci danas, 10. siječnja 2025. održana je komemoracija za prof. emer. dr. sc. Katicu Ivanišević, prvu hrvatsku rektoricu, rektoricu Sveučilišta u Rijeci u razdoblju od 1993. do 1998. godine. Akademska i lokalna zajednica, obitelj, prijatelji i poznanici ispratili su prvu ženu na rektorskom mjestu i prvu i jedinu predsjednicu Županijskog doma hrvatskog sabora. Katica Ivanišević preminula je ljetos u 90. godini života, a komemoracija je upriličena uoči njenog 90. rođendana; koji bi bio 11. siječnja.
U ime Sveučilišta u Rijeci obratila se rektorica prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, u ime Hrvatskog sabora zastupnik i izaslanik predsjednika Sabora Josip Ostrogović, saborska zastupnica i načelnica Općine Omišalj Mirela Ahmetović, u ime Primorsko-goranske županije župan Zlatko Komadina, u ime Grada Rijeke zamjenik gradonačelnika prof. dr. sc. Goran Palčevski, u ime Filozofskog fakulteta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Ines Srdoč Konestra, a nazočio je i nadbiskup riječki msgr. Mate Uzinić.
Profesorica emerita Katica Ivanišević bila je ponos Sveučilišta u Rijeci i prva rektorica u povijesti Hrvatske. Restrukturirala je riječko Sveučilište, otvorila mnoge nove studijske programe, kao i Studentski dom. Preselila je Rektorat u palaču na Bulevardu u kojoj se danas nalazimo. Bila je prva i jedina predsjednica Županijskog doma Hrvatskog sabora. Sudjelovala je u stvaranju Hrvatske države i zato je višestruko odlikovana. Duboko je bila posvećena svojim uvjerenjima, ali i ljudima. Ljudi poput nje ostaju živjeti u našim sjećanjima. Počivajte u miru, poštovana rektorice!, kazala je uvodno rektorica Prijić Samaržija.
Povodom smrti Katice Ivanišević, njena studentica i suradnica, ranija dekanica Filozofskog fakulteta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Ines Srdoč Konestra napisala je In memoriam, koji je moguće pročitati OVDJE. Na komemoraciji je pročitala i detalje iz poslovnog životopisa prof. Ivanišević te se prisjetila njihovih zajedničkih projekata, od kojih je posebno istakla ”Zbornik u čast Katici Ivanišević, koji je uredila i izdala povodom njenog 81. rođendana. Bilo mi je čast poznavati Katicu Ivanišević i surađivati s njom, a u godini u kojoj završavam i svoj radni vijek, oproštaj od nje čini mi se kao zaključak, kao završetak jedne cjeline života, istaknula je prof. Srdoč Konestra.
Katica Ivanišević ostavila je dubok trag ne samo na Sveučilište u Rijeci, nego i ovaj grad, ovaj kraj i Hrvatsku u cjelini. Za njezina su dva mandata dogodile se velike promjene: ovdje je ustoličen Rektorat, a kasnije je dosanjala i san izgradnje modernog Kampusa, istaknuo je prof. Palčevski.
Prof. Ivanišević bila je Omišljanka, Otočanka, Primorka, Hrvatica… Natkrilila se svojom bogatom erudicijom nad svoj mali rodni Omišalj i uvijek bila promotor svojeg zavičaja. Vraćala mu se uvijek, kao i svojoj domaćoj riječi. Damski i sa stilom uvijek je čvrsto stajala na nogama. Utrla je put ženama i nije slučajno da je upravo u Rijeci i danas na čelu Sveučilišta rektorica, naglasila je načelnica Ahmetović.
Njena se postignuća pamte i pamtit će se! Bili smo prva generacija Hrvatskog sabora. Bila je iznimno svestrana osoba, doslovno ‘Katica za sve!’. Iskrena sućut obitelji i svima koji su je poznavali, kazao je župan Komadina.
Danas je prisjećamo svih postignuća prof. Ivanišević, koja je bila toliko više od profesorice! Rušila je prepreke i bila prva žena na već dvije spomenute iznimno važne funkcije. Njena je uloga u stvaranju moderne hrvatske države bila iznimna i ona ostaje trajno upisana u povijest našega društva. Vjerovala je u snagu znanja i dijaloga, a njeno srce uvijek je kucalo za ovaj primorski kraj, zaključio je izaslanik Ostrogović, te prenio pozdrave i izraze sućuti predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića.
Po završetku prigodnih obraćanja otvorena je za upis Knjiga žalosti Sveučilišta u Rijeci.